Postoperatif peritoneal adezyonların önlenmesinde petroleum jelly' nin etkinliği
  1. Tez No: 621356
  2. Yazar: MURAT ALKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ERHAN AYŞAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İstanbul Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Peritoneal yüzey travması adezyon gelişimini tetikler. Peritoneal yüzeylerin petroleum jelly(PJ) ile kaplanması yoluyla peritoneal travmanın engellenerek postoperatif peritoneal adezyonların önlenebileceği öngörülerek bu çalışma planlandı. Kırk adet Wistar albino dişi sıçan (ortalama ağırlık 210 12g, ortalama 6.5 aylık, out-bred üretim) dört eşit gruba ayrıldılar. Grup-1'de peritoneal kavite içine 0.1ml PJ enjekte edildi. Grup-2'de sadece adezyon modeli oluşturuldu. Grup-3'de önce adezyon modeli oluşturuldu, sonra model oluşturulan alanın üzeri 0.1ml vaseline ile kaplandı. Grup-4'de ise önce model oluşturulacak alanın üzeri 0.1ml vaseline ile kaplandı daha sonra adezyon modeli oluşturuldu. Tüm denekler postoperatif 10. gün sakrifiye edildi ve adezyonlar makroskobik ve mikroskobik olarak skorlandılar. Grup-1'de ortalama makroskobik adezyon skoru 0, grup-2'de 5.8±0.42, grup-3'de 1.8±2.39, grup-4'de ise 0.4±0.84'dir. Grup-2'nin makroskopik adezyon skoru grup-3 ve grup-4'den istatistiksel olarak anlamlı düzeyde yüksektir (p0.05). Mikroskobik değerlendirmede, grup-3'ün ortalama histopatolojik fibrosis değeri 2.4±0.69, grup-4'ün ortalama histopatolojik fibrosis değeri 1.3±0.48'dir (p: 0.029). PJ ile peritoneal yüzeylerin kaplanması, hem peritoneal travma öncesinde hem de sonrasında peritoneal adezyon oluşumunu etkin bir şekilde azaltmaktadır. Ancak bu etki travma öncesi uygulandığında daha belirgindir. Bu fark, PJ nin vizkozitesi nedeniyle yüzeyde oluşacak travmayı önlemesi yoluyla gerçekleşmektedir.
Özet (Çeviri)
Title: Efficacy of Petroleum jelly to prevent postoperative peritoneal adhesions: an experimental model. Abstract Peritoneal trauma triggers the peritoneal adhesions. This study based on the prediction of the prevention of postoperative peritoneal adhesions via prevention of peritoneal trauma by covering peritoneal surfaces with Petroleum jelly (PJ). Forty out-bred Wistar albino female rats were divided into four equal groups (mean weight: 210  12g, mean age: 6.5 months). In Group 1, 0.1 mL PJ was injected into the peritoneal cavity. In Group 2 only adhesion model formed. In Group 3 adhesion model was formed, and then this area was covered by 0.1 mL PJ. In Group 4 adhesion model was formed after the area was covered by 0.1ml PJ. All rats were sacrificed on the postoperative 10th day, and adhesions were scored both macroscopically and microscopically. Macroscopic adhesion score of group 2 was statistically significant than those the group 3 and group 4 (p0.05). In microscopical evaluation, the mean histopathological fibrosis score of group 3 was statistically significant than group 4 (p: 0.029). PJ covering over peritoneal surfaces effectively decreases adhesion formation. However, this effect is more prominent, if it is applied before trauma. This difference is believed to be caused by prevention of trauma over the surface.