Anonim şirketlerde ıskat müessesesi
Dismissal of the joint stock companies
- Tez No: 621360
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖMER FARUK ÖZEROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ufuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Tezimiz, giriş ve sonuç bölümleri hariç dört bölüm olarak hazırlanmıştır. Birinci bölümde anonim şirkette pay sahibinin ıskatı kavram olarak ele alınmış, benzer müesseselerle karşılaştırması yapılmış ve ıskatın hukukî niteliğine değinilmiştir. İkinci bölüm, ıskatın koşulu ve uygulanmasının anlatıldığı bölümdür. Üçüncü bölümde ıskat kararı ve sonuçları, özellikle pay sahibi ve şirket bakımından incelenmiştir. Dördüncü bölümde ıskatın hükümsüzlüğü ve buna karsı başvurulabilecek hukukî yollar açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
Our thesis contains four chapters without introduction and conclusion parts . In the first chapter, we rehandle the definiton , the legal nature of the dismissal , compare with the similar establishments and mention the legal characteristics of dismissal. In the second chapter, we studied the condition and the implementation of dismissal. In the third chapter, the conclusions of dismissal is examined by both shareholder's side and corporation's side. In the fourth chapter, nullity and preventions of nullity is explained.