Anonim şirkette ortağın ıskatı
Dismissal of shareholder in a corporation
- Tez No: 81687
- Danışmanlar: PROF. DR. ZÜHTÜ AYTAÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ticaret Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
ÖZET Sermaye koyma borcunda temerrüde düşen ortağın, yaptığı kısmi ödemelerden de mahrum edilerek pay sahipliğinin elinden alınması olan ıskat; sözleşme cezasından, kaynağının emredici kanun hükümleri olması yönünden; sözleşmeden dönmeden pay sahibine herhangi bir iadenin yapılmaması yönünden; kollektif şirketteki çıkarma müessesesinden de, münhasıran sermaye koyma borcunda temerrütte söz konusu olup, ortağa yaptığı kısmi ödemelerin iade edilmemesi yönünden farklıdır. Sermaye koyma borcunda temerrüt dışında hiçbir borçtan dolayı ortak ıskat edilemez. Agio da buna dahildir. Nakdi sermaye koyma borcunda, vade geldiği halde ödeme yada takas yoluyla borç sona erdirilmez; ayni sermaye borcunda ise, anonim şirket ticaret sicüine tescil edildiği halde, gayrimenkuller şirket adına tapu sicüine kayıt ettirilmez, menkuller dahi zilyetlik devri yoluyla şirketin mülkiyetine geçirilmezse, ortak mütemerrit olur. Mütemerrit ortağa bir aylık süre verip, aksi takdirde ıskat edileceğini bildiren bir ödeme davetiyesi gönderilir. Bunun gereğini yerine getirmeyen ortak ıskat olunabilir. Iskat edüen ortak pay sahipliğini haklarını kaybeder. Ancak, ıskat sebebiyle şirketin uğrayabileceği zararlardan dolayı sorumluluğu devam der. Anonim şirket ıskat olunan yerine, yeni bir ortak bulmak zorundadır. Bu zamana kadar, söz konusu paylara ait haklar donar. Iskat prosedürünün başlatılması, onun mutlaka ıskat ile sonuçlandırılacağı anlamına gelmez. Bu konuda yönetim kurulunun takdir hakkı vardır. Eğer şirket, menfaatlerine daha uygunsa, ıskattan vazgeçip, mütemerrit ortağa karşı ifa davası açabilir, temerrüt faizi, kararlaştırılmış ise cezai şart ve bunlarla giderilemeyen kayıplardan dolayı munzam zarar talep edebilir. 100
Özet (Çeviri)
SUMMARY Invalidation can be defined as to deprive the shareholder, who omits to pay some amount of capital for his or her part, of his share. It is therefore mainly different from the punishment (penalty)of act, source of which is mainly derives from the mandatory rule of law. It is also different from the renounciodion of act which the shareholder is not refunded. And finally, it also differs from the discharge of a shareholder from an unlimited company. Any shareholder could not be invalidated unless he or she omits to pay the part of capital he or she has undertaken. Emission premium is in cloded in that condition. When the cash payment of capital is due, liability does not end by overdue payment or by barter. As for as real liability of capital payment is concerned, even if a joint stock corporation is registered to trade register, the real properties can not be registered in the name of the corporation to the land register. Even if securities are not registered by transfer of ownership to the name of the corporation, the shareholder could be invalidated. Invalidated shareholder should be sent a written payment order which is stating that he has one month period to accomplish the payment, and also stating that he or she would be invalidated if the payment was not accomplished. Any shareholder could be invalidated, it he or she does not accomplish those. An invalidated shareholder will lose all his right. Yet, his or her responsibility continues in case of any loss he or she might have given to the corporation. Joint stock corporation has to find another partner in place of the invalidated one. Starting the procedure of invalidation does not mean that it will absolutely end in invalidation. The board of directors has the rigth to invalidate or not. If it is in the interest of corporation, it can renaunce the invalidation and sue against shareholder for the unpaid part of the share. It could also claim moratory interest, ifa decision was reached by the court, and additional loss for the losses caused..“.v'.-^'İ*^*”99