Sağlık çalışanlarına yönelik şiddet olgusu ve hukuki boyutu
The cases of vi̇olence agai̇nst health offi̇cers and legal si̇ze
- Tez No: 621362
- Danışmanlar: DOÇ. ABDULLAH DEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zirve Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
İnsan hayatının paha biçilmez değeri, sağlık hizmetine yönelik çalışmaları ve yatırımları arttırmaktadır. Sağlık çalışanlarına yönelik güvenlik tehditleri ise iş hayatında sürekli bir risk oluşturmakta ve kaliteli sağlık hizmetini olumsuz etkilemektedir. Sağlık kurumlarındaki şiddet, hasta, hasta yakınları ya da diğer herhangi bir bireyden gelen, büyük risk oluşturan, sözel, fiziksel ve cinsel saldırılardan oluşan durum olarak tanımlanmaktadır. Bütün meslek grupları arasında, zor durumda kalan bireylerle doğrudan teması gerektiren sağlık sektörü çalışanlarının, işyeri şiddetinin en önemli hedef kitlesi ve kurbanları olduğu giderek daha fazla kabul görmektedir. Bu bakımdan sağlık çalışanlarına karşı şiddetin çok önemli bir sorun olduğu ve her türlü şiddet oranının yüksekliği dikkat çekicidir. Toplumda yaygınlaşma eğilimi gösteren şiddet eylemleri sağlık kurum ve kuruluşlarını da ciddi biçimde etkilemekte ve çalışanların verim oranının düşmesine neden olmaktadır.
Özet (Çeviri)
Investments on healthcare services have become in huge amount because of the priceless value of human life. Safety threats to staffs, causes continuous risks in occupational life therefore quality of healthcare service is negatively affected by safety threats towards healthcare employees Violence in health care facilities patients, their relatives or other individuals from any health threats pose a risk to employees behavior, verbal threats, physical assault and sexual assault cases were defined as consisting of. All occupational groups, in direct contact with individuals in difficult situations requiring health care industry workers, and victims of workplace violence, which is the most important goal is to see more and more accepted As a result of violence against health care workers is a major problem and it is noteworthy that the high rate of violence of all kinds. Widespread violence in the society, which tend to seriously affect the health institutions and employees leads to inefficiency.