Dişeti fenotipini kalınlaştırmak amacıyla ınjectable-platelet-rich-fibrin'in (I-PRF) kullanılması
Using the injectable-platelet-rich-fibrin (I-PRF)for enhancing the gingival phenotype
  1. Tez No: 621363
  2. Yazar: ZELİHA BETÜL ÖZSAĞIR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA TUNALI
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bezm-i Alem Vakıf Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
İnce dişeti fenotipi , dişeti çekilmeleri için önemli bir predispozan faktördür. Cerrahi tedaviler olmadan dişeti kalınlığını öngörülebilir şekilde arttırmanın bir yolu literatürde belirtilmemiştir. Antikoagülanlar veya diğer katkı maddeleri kullanılmadan ikinci jenerasyon otolog trombosit konsantresi olarak geliştirilen trombositten zengin fibrin (PRF)'in santrifüj süresi ve hızı modifiye edilerek ve cam olmayan santrifüj tüpleri kullanılarak sıvı halde enjekte edilebilir trombositten zengin fibrin (I-PRF) geliştirilmiştir. Dokunun iğnelenmesi sonucunda oluşan deliklerde başlayan yara iyileşmesi yeni kollajen oluşumu ile sonuçlanır. Mikroiğneleme (Mİ) uygulaması sonucunda oluşan delikler kullanılan maddelerin penetrasyonunu ve etkinliğini arttırır. Bu randomize kontrollü klinik çalışmada, dişeti kalınlığı ince olan bireylerde tek başına I-PRF ve I-PRF'ye ek mikroiğneleme (Mİ) uygulamalarının dişeti kalınlığına etkisini incelemeyi amaçladık. Bölünmüş ağız olarak dizayn edilen çalışmamızda; sistemik olarak sağlıklı, ince dişeti fenotipi olan 33 hastanın bir tarafına sadece I-PRF diğer tarafa da I-PRF'e ek Mİ işlemi uygulanmıştır. Uygulamalardan önce ve uygulama seansları tamamlandıktan sonra 6 ay boyunca her ay plak indeksi (Pİ), gingival indeks (Gİ), sondalamada kanama (SK), sondalama cep derinliği (SCD), klinik ataşman seviyesi (KAS), dişeti kalınlığı (DK) ve keratinize dişeti genişliği (KDG) değerlendirilmiştir. DK değeri gruplar arasında değerlendirildiğinde, 6. ay kontrol seansında I-PRF+Mİ grubu lehine istatiksel olarak anlamlı farklılık bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
A thin gingival biotype is important predisposing factor for gingival recessions. There is still no way to improve the gingival thickness predictably. Platelet rich fibrin (PRF) was developed as a second generation autologous platelet concentrate without the use of anticoagulants or other additives. A liquid injectable-platelet-rich fibrin (I-PRF) was developed by modifying spin centrifugation forces and centrifugation time and utilizing non-glass centrifugation tubes. Wound healing which starts on holes as a result of a lot of microneedling to the tissue ends up with new collagen formation. The holes exist after microneedling increase penetration and efficacy of the applied substances. This randomized controlled clinical trial attempts to evaluate the effect to gingival thickness using I-PRF alone and with microneedle (MN) in individuals with thin gingival thickness. In this split mouth study, 33 systemically healthy patients with thin gingival biotype were randomly treated with MN+I-PRF, and I-PRF. I-PRF was injected on the one side and MN+I-PRF was performed on the other side of the same patient. Plaque index (PI), gingival index (GI), bleeding on probing (BOP), probing depth (PD), clinical attachment level (CAL), gingival thickness (GT), and keratinized tissue width (KTW) were assessed before the treatment and every month for six months after the final injections. After evaluation of the GT between the groups, statistically significant difference was found in the MN+I-PRF group at the sixth month after the final injection.