Bronş astımlı hastalarda dermatophagoides pteronyssinus'a karşı yapılan immünoterapi sonuçlarının değerlendirilmesi
Evaluation of immunotherapy results against dermatophagoides pteronysinus in patients with bronchial asthma
- Tez No: 621364
- Danışmanlar: DR. YAŞAR YILMAZKAYA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
- Yıl: 1987
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: İstanbul Kartal Koşuyolu Yüksek İhtisas Eğt. Ve Arş. Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Bronş astımı çok yönlü bir hastalıktır. Allerji, infeksiyon, psikolojik, termik değişimler veya spesifik ve nonspesifik irritanlar atak nedeni olabilmektedir.Ülkemizde bilhassa Marmara bölgesinde dermatophagoideslerin astım nöbetini uyarmakta olduğu tespit edilmiştir.Allerjik bronşial astımın önemi bilinmektedir. Bizde çalışmamızda ülkemizde sık rastlanan dermatophagoides pteronyssinus'a karşı hiposensitizasyon yapmak maksadı ile yapılan immünoterapinin klinik,total IgE ve cilt testleri, üzerindeki etkilerini araştırdık. Çalışmaya aldığımız 28 olgunun araşltırma öncesinde ölçülen ilk IgE seviyeleri 148 IU/ml ile 4000 UI/ml arasında değişmektedir.İlk IgE seviyelerinin aritmetik ortalaması 704.67 dir. 6 aylık immünoterapiden sonra ölçülen IgE seviyeleri 17 IU/ml ile 1050 IU/ml arasında değişmektedir. Ortalaması 559.32 dir.Tüm çalışmalarımızdan vardığımız sonuç: 1-) Ekstrensek bronş astımı etyolojisinde en önemli faktörlerden biri mite olarak adlandırılan dermatophagoides pteronyssinusdur (%86) 2-) Olguların 15'inde (%53.5) IgE seviyesi düşmekte, ikisinde (%7.2) aynı kalmakta,11 inde (%39.3) ise immünoterapinin başlangıcından itibaren yükselmektedir.IgE 'si aynı kalan iki hastada klinik durumlarından bir düzelme olmamıştır.IgE'si düşme gösteren 15 olgunun 5'inin klinik durumunda önemsiz bir artış olmuş,10 kişinin 3 ünde ise şikayetleri tamamen düzelmiştir.7 sindede şikayetleri belirgin düzeyde azalmıştır. 3-) IgE düzeyleri yükselen üçüncü gruptan 4 ünün şikayetleri artarak devam etymiş.5 hastanın şikayetlerinde önemli bir düzelme olmamış.İki hastanın şikayeti kalmamıştır. 4-) Hastaların 6 ay sonraki cilt testlerinde önemli bir düzelme saptanmamıştır. 5-) Olguların çoğunda (%53.5) IgE seviyesi düşmekte ve IgE seviyesi düşen olgularda klinik durum daha iyi görülmektedir. IgE seviyesi ile klinik durum arasında bir korelasyon vardır. 6-) İlk IgE seviyelerinin standart sapması:998.149, tedavi sonrası IgE seviyelerinin standart sapması:626.29 dur. İki IgE seviyeleri arasında %63 lük bir azalma vardır.p:0.001 ileri derecede anlamlı bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Bronchial asthma is a versatile disease. Allergy, infection, psychological and thermal changes or specific and nonspecific irritants may be the cause of attack. In our country, it has been found that dermatophagoides in the Marmara region in particular stimulate asthma attack. The importance of allergic bronchial asthma is known. In our study, we investigated the effects of immunotherapy on clinical findings, total IgE level and skin tests, immunotherapy is performed to provide hyposensitization against dermatophagoides pteronysinus, which is common in our country. We include 28 cases in our study their first IgE levels measured prior to the study was ranged from 148 IU/ml to 4000 UI/ml.The arithmetic average of the first IgE levels was 704.67.. IgE levels measured after 6 months of immunotherapy range from 17 IU/ml to 1050 IU/ml. The average is 559.32. Overall conculucions we reached in our study: 1-)One of the most important etiologic factors in extrinsik bronchial asthma is mite called dermatophagoides pteronysinus (86%) 2-)Level of IgE fell in 15 (53.5%) cases, the level of IgE falls, two (7.2%) remained the same, in two cases (%7.2)but increased in 11 cases (39.3%) since the beginning of immunotherapy.There was no improvement in the clinical conditions of the two cases with stable IgE levels.5 out of 15 patients with decreased IgE levels showed clinically insignificant improvement 3 out of 15 cases showed total clinical improvement 7 out of 15 cases showed clinically significant improvement. 3-)4 cases of the third group with rising IgE levels continued to have increased complaints. There was no significant improvement in the complaints of 5 patients.There were no complaints of the two patients. 4-) No significant improvement was detected in the skin tests of the patients after 6 months. 5-)In most cases (53.5%) the level of IgE fell and these cases exhibited a better clinical condition .This means there is a correlation between the IgE level and the clinical condition. 6-) Standard deviation of the first IgE levels:998.149, standard deviation of IgE levels after treatment: 626.29.There is a 63% decrease between the two IgE levels.p:0.001 has been found to be clinically significant