Karadeniz'in kirlenmeye karşı korunması sözleşmesi
The 1992 convention on the protection of the black sea againist pollution
- Tez No: 62138
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM Ö. KABOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Çevre Mühendisliği, Law, Environmental Engineering
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
T.C. KOCAELİ ÜNİVERSİTESİ SOSYAL BİLİMLER ENSTİTÜSÜ TEZ ÖZETİ KARADENİZ'İN KİRLENMEYE KARŞI KORUNMASI SÖZLEŞMESİ Bu çalışmada giriş kısmında çevre konusundaki uluslararası faaliyetlere değinilmekte daha sonra Karadeniz'in yapısı ve ekolojik bozulma incelenmektedir. Bu ekolojik bozulma neticesinde bugünkü görünüm ve Karadeniz'i kurtarmak için başlatılan uluslararası girişimler incelenerek sözleşmeye giden yol irdelenmiştir. Sözleşme ile birlikte sözleşme ve protokollerin özellikleri ve özellikle onların Barcelona Sözleşmesi ile karşılaştırması yapılmaktadır. Bundan sonra Sözleşme'de öngörülen kurumlar ve organlar incelenmektedir. Bunlar, Komisyon, Sekreterya, Karadeniz Çevre Programı ve Eylem Merkezleri (Danışma Grupları) olarak sıralanabilir. Sözleşme'nin teorik kısmından sonra Sözleşme'nin uygulaması olarak öngörülen“Karadeniz'in Rehabilitasyonu ve Korunması için Stratejik Eylem Planı”nda genel hazırlık, ortak eylemin temelleri, politika eylemleri, (kirliliğin azaltılması, canlı kaynakların yönetilmesi ve sürdürülebilir insani gelişim...) incelenmeye çalışılmıştır. Sonuç bölümünde de konuyla ilgili bazı görüşler ele alınarak bundan sonra yapılabilecekler hakkında öneriler yer almaktadır. Tezi Hazırlayan : Mustafa ÇAKIR Tez Danışmanı : Prof. Dr. İbrahim Ö. KABO?LU Tez Kabul Tarihi : 11.09.1997 Tez Jüri Üyeleri : Prof. Dr. İbrahim Ö. KABO?LU Yard. Doç. Dr. Mahmut GÖÇER Yard. Doç. Dr. Sevtap YOKUŞ
Özet (Çeviri)
THE 1992 CONVENTION ON THE PROTECTION OF THE BLACK SEA AGAINIST POLLUTION Mustafa ÇAKIR Thesys abstract First of all, it has been examined the Black Sea ecology after global environmental studies was evaluated. At this point, historical evalution of had been starting international studies againist the pollution on the Black Sea then theorical studies had been presented. The Convention caused by this therical studies consequences and leading Convention of the Mediterranean Sea Protection has compared with this Convention. Next stage, organs of Convention and consultion groups has been examined, later Strategic Action Plan for the Rehabilitation and Protection of the Black Sea explained. In last section, after a general evaluation on environment, will be dealt wievs about the Black Sea and will be expressed some steps can be realized on that subject.