The protection of the marine environment under the Bucharest Convention and the position of Türkiye
Bükreş Sözleşmesi kapsamında deniz çevresinin korunması ve Türkiye'nin pozisyonu
- Tez No: 917813
- Danışmanlar: PROF. DR. HAKAN KARAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Denizcilik, Ulaştırma Hukuku ve Siyaseti
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Deniz ortamı, Dünya yüzeyinin %65'inden fazlasını kaplayan, küresel biyolojik çeşitlilik, iklim ve insan yaşamı için hayati öneme sahip karmaşık bir ekosistemdir. Ancak denizler; sanayi faaliyetleri ve tarımsal akıntılar kaynaklı kirlilik, aşırı avlanma, iklim değişikliği ve çevresel bozulma gibi artan tehditlerle karşı karşıyadır. Yarı kapalı yapısı nedeniyle özellikle savunmasız olan Karadeniz, çevresindeki ülkelerden gelen kirleticilerin etkisini artıran sınırlı su dolaşımıyla bu sorunlardan daha fazla etkilenmektedir. Bu tez, Karadeniz'in deniz çevresinin korunmasına yönelik yasal ve düzenleyici çerçeveyi kapsamlı bir şekilde incelemekte ve Türkiye'nin Bükreş Sözleşmesi olarak da bilinen“Karadeniz'in Kirlenmeye Karşı Korunması Sözleşmesi”çerçevesindeki rolüne odaklanmaktadır. Sözleşmenin tarihsel geçmişi, hukuki özellikleri ve kapsamı ele alınarak, Karadeniz ülkeleri arasında bölgesel işbirliğini teşvik etmedeki rolü vurgulanmaktadır. Bu bağlamda, Karadeniz'i diğer küresel denizlerle bağlayan coğrafi konumu ve bölgesel koruma çalışmalarına katkıları nedeniyle Türkiye'nin stratejik önemi vurgulanmaktadır. Ayrıca, Türkiye'nin uluslararası çevre anlaşmalarındaki ve bölgesel politikalardaki rolünün daha geniş etkileri de tezde ele alınmaktadır. Bulgular, Karadeniz'in deniz ekosistemini korumak için koordineli ve etkili önlemlerin alınması gerekliliğinin altını çizmektedir. Çevresel sorunlar yoğunlaştıkça, Türkiye'nin liderliği ve Karadeniz'e kıyısı olan tüm ülkelerin ortak çabaları, ekolojik çöküşü tersine çevirmek ve bölgenin deniz ortamı için sürdürülebilir, dirençli bir gelecek sağlamak açısından kritik olacaktır.
Özet (Çeviri)
The marine environment, covering over 65% of the Earth's surface, is a crucial and complex ecosystem vital to global biodiversity, climate, and human survival. However, it faces growing threats from pollution, overfishing, climate change, and environmental degradation driven by industrial activities and agricultural runoff. The Black Sea, particularly vulnerable due to its semi-enclosed nature, suffers from limited water circulation, exacerbating the impact of pollutants from surrounding countries. This thesis thoroughly examines the legal and regulatory framework for marine environmental protection in the Black Sea, focusing on Türkiye's role within the“Convention on the Protection of the Black Sea against Pollution”, commonly known as the Bucharest Convention. It explores the convention's historical background, legal characteristics, and scope, emphasizing its role in fostering regional cooperation among Black Sea nations. In this context, Türkiye's strategic importance is highlighted due to its geographical position connecting the Black Sea to other global seas and its contributions to regional conservation efforts. Additionally, the thesis considers the broader implications of Türkiye's role in international environmental agreements and regional policy. The findings emphasize the urgent need for coordinated and effective measures to safeguard the Black Sea's marine ecosystem. As environmental challenges intensify, Türkiye's leadership and the collective efforts of all Black Sea nations will be crucial in reversing ecological decline and ensuring a sustainable, resilient future for the region's marine environment