İlaç taşıyıcı poli (D,L-laktat) (PDLLA) mikrokürelerin hazırlanması ve karakterizasyonu
Preparation and characterization of drug loaded poly (D,L-lactide) (PDLLA) microspheres
- Tez No: 34217
- Danışmanlar: PROF. DR. ERHAN PİŞKİN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyomühendislik, Bioengineering
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyomühendislik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
ÖZET Sunulan çalışmada, tüberküloz tedaisine yeni yaklaşımlar getirmek üzere enjekte edilebilir f omda nıikrokürelerden oluşan bir ilaç taşıyıa sistemin geliştirilmesi amaçlanmıştır. Bu amaçla., uzun yıllardır ameliyat ipliklerinin üretiminde yaygın bir şekilde kullanılan ve biyodegradable özelliğe sahip olan poli(D.L-laktat) (PDLLA) polimerleri taşıyıa sistemi oluşturan temel polimerik matriks olarak seçilmiştir. Çalışma kapsamında düşük molekül ağırlıklı (10000) PDLLA polimerleri ise D,L-laktat dimerinin katalizör varlığında (SnCl2-2H2O) ve yüksek sıcaklıklarda (160°-200°C) halka açılması polimerizasyonuyla üretilmiştir. Üretilen PDLLA poümerlerin ortalama molekül ağırnktan ve molekül ağırlığı dağıkmlan ucgrup analizi, visfcozimetrik ölçüm ve GPC yöntemleriyle belirlenmiştir. Elde edilen sonuçlara göre düşük molekül ağırlıklı PDLLA polimerlerin sayıca ortalama molekül ağırlıkları 500 ile 2000 arasında, yüksek molekül ağırlıklı PDLLA polimeıierin sayıca ortalama molekül ağırlıkları ise 104 ile 2xl05 arasında değişmektedir. PDLLA polimerlerin yapılan. FTTR. ve DSC yöntemleri ile karafcterize edilmiştir. FTIR çalışmalarına göre polimerlerin dönüşmemiş monomer ve oligomer içermediği, DSC çalışmalarına göre de PDLLA polimerlerinin amorf yapıda olduğu belirienmiştir. Düşük molekül ağırlıklı PDLLA polimerierinin camsı geçiş sıcaklıkları oda sıcaklığının altında, yüksek molekül ağırlıklı PDLLA polimerierinin ise 57° C dolayındadır. Sayıca ortalama molekül ağırlığı 10000 olan PDLLA polimeri kullanılarak modifîye edilmiş çözücü buhariaşûnlması yöntemi ile 1- 10 um aralığında düzgün mikroküreler nazırianmıstır. Hazırlanan PDLLA mikroküreler optik mikroskop ve taramak elektron mikroskobu (SEM) yardımıyla karakterize edilmiştir. Karakterize edilen PDLLA mikrokürelerin biyodegradasyon davranışları değişik fosfat tampon ortamlarında (pH: 3.0, 7.4 ve 9.8), değişik sıcaldıklarda (T: 4° C, 37° C ve 55° C).değişik iyonik şiddetlerde (0.2, 0.3, 0.4 ve 0.5) ve değişik nötral tuzların varlığında (NaCl, CaO.2 ve NaSCN) incelenmiştir. Sonuç olarak ortam pH ve sıcaklığının artmasıyla degradasyonun arttığı, ortam iyonik şiddetinin ve ortamdaki nötral tuzlana degradasyona çok önemli bir etkisi olmadığı gözlenmiştir.t^f^M^t,J. PDLLA mikrokürelere ilaç yüklenmesi çalışmalarında tüberküloz tedavisinde yaygın olarak kullanılan. Rif ampLcdn model ilaç olarak seçilmiştir. Haç yükleme oranına etki eden parametreler, kullanılan çözücü türü, çözücü/polimer oranı, emülsifiyan türü ve başlangıç ilaç/polimer oranı olarak seçilmiştir. Elde edilen sonuçlara göre çözücü olarak metilen klorür ve emülsifiyan olarak metil selüloz kullanıldığında en yüksek ilaç yükleme oranına ulaşılmıştır. Ayrıca çözücü/polimer oranı arttırıldığında ilaç yükleme oranı artmakta ve başlangıç ilaç/polimer oranı arttırıldığında ilaç yükleme oranı azalırken birim polimer miktarı basma yüklenen ilaç miktarı artmaktadır. Optimum mikroküre özelliklerine ve ilaç yükleme oranına sahip PDLLA mikrokürelerden (çözücü türü: metilen klorür, çözücü/polimer oranı: 50 mi/g, emülsifiyan: metil selüloz ve başlangıç ilaç/poHmer oranı: 500 mg/g olarak kullanılan f ormülasyon ile hazırlanan mikrokürelerden) değişik fosfat tampon ortamlarında (pH; 3, 7.4 ve 9.8) ve değişik sıcaklıklarda (T: 4°C-37°C ve 55° Q ilaç salımı incelenmiştir. Aynı ortam ve koşullarda PDLLA mikrokürelerin degradasyon davranışları incelenerek ilaç salım mekanizması belirlenmeye çalışılmıştır. Elde edilen sonuçlara göre ortam pH'ının ve sıcaklığının artmasıyla ilaç salım hiTimn arttığı, ayrıca degradasyonun ilaç şahmı üzerine önemli etkileri olduğu bellenmiştir. Çalışmanın son bölümünde ise, in-vivo uygulamalarda ilaç yüklü PDLLA mikrokürelerin hedeflenen organlara (akciğer ve karaciğer) taşınma olasılığı radyoaktif olarak (“”Tc ile) işaretlenen PDLLA mikrokürelerin New Zealand türü tavşanlara enjeksiyonu ile elde edilen sintigrafik görüntüler yardımıyla değerlendirilmiştir. Yapılan değerlendirmeler sonucu ilaç yüklü PDLLA mikroküreierin akciğerler ile karaciğerde biriktiği gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Abstract 111 ABSTRACT The aim of this study is to develop a new drag carrier system, which is injectable and in microsphere form, for treatment of tuberculosis. For this purpose, biodegradable poly(D.L-lactate) (PDLLA) was selected as basic polymeric matrice. Low molecular weight ( 10000) PDLLA polymer was obtained by using ring opening polymerization of D, L-lactate dimer at high temperatures ( 160° -200° C) in the presence of catalyst (SnCİ2-2H20). The average molecular weight and molecular weight distribution were determined by end-group analysis, viscosity measurements and GPC methods. The molecular weights of low and high molecular weight PDLLA polymers were served to be between 500-2000 and 104-2xl05 respectively. The structure of PDLLA polymers were characterized by FTTR and DSC studies. According to FTIR results, PDLLA polymer did not contain unreacted monomer and oligomer. According to DSC results, PDLLA polymers were amorphous. The glass transition temperatures of low molecular weight PDLLA polymers were lower than the room temperature, while these were about 57° C for high molecular weight PDLLA polymers. PDLLA microspheres (1-10 u.m in diameter) were prepared by using modified solvent evaporation method. In these experiments average molecular weight 10000 PDLLA polymer were used. PDLLA microspheres were characterized by optical microscopy and scanning electron microscopy (SEM). Biodegradation of PDLLA microspheres were investigated at different experimental conditions. The pH and ionic strength of biodegradation medium were changed between 3-9.8 and 0.2- 0.5, respectively, at different temperatures (T: 4°C, 37° C ve 55° C) in the presence of neutral salts (NaCl, CaCİ2 ve NaSCN). Degradation was increased by increasing medium pH and temperature. Ionic strength and salts did not affect biodegradation significantly. In drug loading experiments, Rifampicin was selected as a model drug. Solvent type, solvent/polymer ratio, emulsifier type and initial drug/polymer ratio were selected as experimental parameters. Important results obtained here are as follows: High drug loading ratio was obtained when methylene chloride (solvent) and methyl/-Abstract İV cellulose (emulsifier) were used. In addition, drug loading ratio was increased by increasing solvent/polymer ratio. When initial drug/polymer ratio was increased, drug loading ratio was decreased but amount of loaded drug per amount of polymer was increased. Drug release from PDLLA microspheres (optimal microsphere preparation conditions were as solvent type: methylene chloride; solvent/polymer ratio: 50 nuVg; emulsifier: methyl cellulose; initial drug/polymer ratio: 500 mg/g) was investigated at different buffer medium pH (3, 7.4 and 9.8) and at different temperatures (T: 4°C, 37° C and 55° C). In order to determine the drug release mechanism, degradation behaviours of PDLLA microspheres were examined in the same medium and in the same conditions. According to results, drug release rate was increased by increasing medium pH and temperature. In addition, degradation was very important in drug release. At the last part of the study, the possibility of carrying of drug loaded PDLLA microspheres to targeted organs (lung and liver) in in-vivo studies were examined by using New Zealand type rabbits. In order to determine the body distribution of drug loaded PDLLA microspheres (radioactive labelled with 99nrTc) were injected into the rabbits and the body distribution scintigrams were taken. According to results, drug loaded PDLLA microspheres were accumulated in lung and liver.