Biyolojik materyalde alüminyumun nicel olarak saptanması
  1. Tez No: 6213
  2. Yazar: N.DEMET AYDINLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SUNA DURU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 1988
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmasötik Toksikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
ÖZET Doğada yaygın olarak bulunan metallerden biri olan Al, gerek endüstri yel gerekse terapötik kullanımının fazla olması nedeniyle çok fazla maruz kaldığımız bir elementtir. Mide-barsak kanalından absorbe olabileceğinin gösterilmesinden sonra, Al ile ilgili birçok araştırma yapılmış olmasına karşın, henüz toksisite mekanizması ve biyolojik yazgısı ile ilgili olarak aydın! atıl amamı ş birçok nokta bulunmaktadır. Bu çalışmada, i. m. ve oral olarak 30 ve 90 gün süre ile iki değişik Al tuzu verilen fare gruplarının serum ve beyin dokularındaki Al düzeyleri grafit fırınlı atomik absorpsiyon spektrometresi ile ölçülmüştür. Serum düzeylerinin uzun süreli bir alım sözkonusu olduğunda, doku Al birikimini yansıtmada iyi bir gösterge olamayacağı sonucuna varılmış, buna karşın beyin dokusunda oral 30 gün ve oral 90 gün alüminyum hidroksit grupların da kontrol grubuna göre p < 0.05 düzeyinde önemli bir farklılık olduğu gös terilmiştir. Oral 30 gün alüminyum klorür grubunda ise beyin Al düzeylerin de kontrol grubuna göre önemli bir farklılık gözlenmemiştir (p > 0.05).
Özet (Çeviri)
SUMMARY Aluminum (Al) is a metal abundantly found in nature. Because of its wide use in industry and medical therapy, this is an element to which human beings are highly exposed. Although numerous studies have been carried out since the realization that Al might be absorbed by the gastrointestinal tract, many points have still to be resolved concerning the absorption, metabolism and toxic mechanism of this metal. In this study, serum and brain tissue Al levels in mice which had been treated orally and intramuscularly with two different Al salts for 30 and 90 days were determined using graphite furnace atomic absorption spectrometry. While for intake of such relatively long duration, serum Al levels proved a poor indicator of body Al stores, a significant difference (p < 0.05) was observed in the brain tissue of the 30- and 90-day oral aluminum hydroxide groups compared to the control group. In the 30-day oral aluminum chloride group, however, no significant brain tissue accumulation could be found (p > 0.05).