Obez olan ve olmayan kadınlarda vücut yağ oranı, total oksidatif stres, total antioksidan kapasite ve inflamasyon marker'ının (C-reaktif protein) incelenmesi
Investigation of body fat ratio, total oxidative stress, total antioxidant capacity and inflammation marker (C-reactive protein) in women with and without obesis
- Tez No: 621430
- Danışmanlar: PROF. DR. HATİCE GÜVENMEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu çalışmada obez ve sağlıklı kadınlarda vücut yağ oranı, oksidatif stres ve inflamasyon markırlarının incelenmesi ve karşılaştırılması amaçlanmıştır. Çalışmaya Mustafa Kemal Üniversitesi Hastanesi dahiliye bölümüne başvuran, diyetisyene yönlendirilen ve çalışmaya katılmayı kabul eden 30 obez ve 30 sağlıklı olmak üzere toplam 60 kadın dahil edilmiştir. Vücut yağ oranı ve kütlesi, C-Reaktif Protein (CRP) düzeyi, Total Oksidatif Stres için Total Oksidan Kapasite (TOS) ve Total Antioksidan Seviye (TAS) ölçülmüştür. Deney ve kontrol gurubu arasındaki istatistiksel anlamlılığa baktığımızda vücut kitle indeksi, TAS, TOS, OSİ, CRP, yağ oranında iki grup arasında anlamlı fark olduğu bulunmuştur (p>0.05). Deney grubunda bütün parametrelerin yüksek olduğu tespit edilmiştir. Çalışma sonucunda obez ve sağlıklı bireylerin biyokimyasal parametreleri arasında fark olduğu ortaya konulmuştur. Ulaşılan sonuçlar, obezite ile mücadele üzerine gelecekteki çalışmalara rehberlik edecektir.
Özet (Çeviri)
In this study our aim is to examine and compare body fat ratio, oxidative stress and inflammation markers in obese and healthy women. The study was conducted on individuals who applied to the internal medicine department of Mustafa Kemal University Hospital, were directed to a dietitian and diagnosed as obese, and agreed to participate total of 60 women, 30 obese and 30 healthy in the study. Body fat ratio and mass, C-Reactive Protein (CRP) level, Total Oxidant Status (TOS) and Total Antioxidant Capacity (TAC) for Total Oxidative Stress were measured. When we look at the statistical significance between the experimental and control groups, there was a significant difference between the two groups in body mass index, TAS, TOS, OSİ, CRP, fat rate, lean mass, fat amount, metabolic age, total body fluid, basal metabolic rate, internal organs fat rate, total muscle mass and, bone mineral weight (p> 0.05). It was found that all parameters were higher in the experimental group than the control group. As a result of the study, it was revealed that there is a difference between the biochemical parameters of obese and healthy individuals. Our results will guide future studies on combating obesity.