Asma ağlama suyunda Afrika menekşesi'nin (Saintpaulia ionantha wendl.) mikroçoğaltımı
Micropropagation of African violet (Saintpaulia ionantha wendl.) in grapevine bleeding culture media
- Tez No: 621431
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NURHAN KESKİN, DR. ÖĞR. ÜYESİ SOLMAZ NAJAFI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Afrika menekşesi (Saintpaulia ionantha Wendl.), doku kültürü ile çoğaltımın ticari olarak en çok uygulandığı bitkilerden biri olmasına karşın, ülkemizde klasik olarak yaprak çelikleri ile çoğaltımı daha fazla uygulanmaktadır. Oysa ki on bin saksılık Afrika menekşesi yetiştiriciliğinde geleneksel yöntemlerde yaprak çeliği alımı için 667 anaç bitkiye gereksinim duyulurken, doku kültüründe aynı miktar üretim için üç adet anaç bitki yeterli olmaktadır. Bu çalışmada daha ekonomik şartlarda doku kültürü ile çoğaltım yapmak amacıyla, asma ağlama suyunda (AS) Afrika menekşesi'nin mikroçoğaltım olanakları araştırılmıştır. Bu amaçla % 100 AS (ağlama suyu), % 100 MS (Murashige ve Skoog 1962) ve iki ortamın karışımından (% 50 AS + % 50 MS) oluşan 3 farklı besin ortamında, 3 farklı eksplant (yaprak, gövde ve boğum) kültüre alınıp, rejenere olmuş bitkilerde, sürgün sayısı, sürgün uzunluğu ve sürgün oluşumu yüzdesi ölçülmüştür. Çalışma sonucunda ekonomik bakımdan en iyi besin ortamı % 50 AS + % 50 MS ve en iyi eksplant kaynağı olarak yaprak seçilmiş, farklı oranlarda BAP ve NAA içeren % 50 AS+% 50 MS yeni besin ortamında rejenerasyona alınmıştır. En fazla sürgün sayısı ve uzunluğu ile sürgün oluşumu yüzdesi 0.5 mg/l BAP ve 0.7 mg/l NAA içeren % 50 AS+% 50 MS besin ortamında elde edilmiştir. Elde edilen sürgünlerde en yüksek köklenme, 0.5 mg/l BAP ve 0.5 mg/l IBA içeren % 50 AS+% 50 MS besin ortamında gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
African violet (Saintpaulia ionantha Wendl.) is one of the plants which its micropropagation by tissue culture method has been done in commercial scale, but unfortunately in our country its micropropagation is being carried out using classical methods such as leaf cuttings. For production of one thousands African violet cuttings by classical method, 667 full-grown plants are needed, while by using tissue culture technique, only 3 full-grown plants will be necessary. This study was designed using GB (Grapevine Bleeding) for economical purposes of tissue culture technique in micropropagation of African violet. In this study the GB used as growing medium in vitro. Three different growing media including 100 % MS, 100 % GB and 50 % MS+50 % GB as well as three kinds of explants (leaf, stem, node) used for regeneration. Several parameters such as shoot numbers per explant, shoot length (cm) and shoot regeneration percentage were measured in each regenerated plant. Results showed that the best economic growing medium was 50 % MS+50 % GB with leaf as explant. The selected explant was cultured in selected suitable medium with different amounts of growth regulators including BAP and NAA. The highest numbers of shoot, shoot length and shoot regeneration percentage were observed in 0.5 mg/L BAP+0.7 mg/L NAA. In other study the different amounts of other growth regulators including BAP and IBA used for root generation and results showed that the highest number of roots, root length and rooting percentage were obtained in 0.5 mg/L BAP+0.5 mg/L IBA.