Farklı jeomateryallerden elde edilen çimento bazlı karoların fiziko-mekanik ve estetik özelliklerinin araştırılması
Investigation of physico-mechanical and aesthetic properties of cement based tiles from different geomaterials
- Tez No: 621457
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TAMER RIZAOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Malzeme Bilimi ve Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Zemin döşemeleri, insanlık tarihi boyunca insanların yaşadıkları ve kullandıkları yapıları nemden korumak, kolay temizlenebilir, sağlıklı bir ortam yaratmak ve estetik bir görsel kazandırmak gibi nedenlerden dolayı kullanılmaya başlanmıştır. 19.yy'da Sanayi Devrimi ile birlikte makineleşme ile beraber presleme yönteminin çimento esaslı malzemeler ile birleşmesi de yeni yapı malzemelerinin üretilmesini sağlamıştır. 19.yy'da üretilmeye başlanan ve zamanla tüm dünyaya yayılan döşeme karoları da bu yapı malzemelerinin başında gelmektedir. Bu teze konu olan karolar, yapıların iç ve dış kısımlarında kullanılmakla kalmayıp zamanla yapıların duvar, çatı ve tavan kısımlarında da kaplama malzemesi olarak uygulanmıştır. Genel anlamda karolar seramik karo ve çimento bazlı karo olarak sınıflanmaktadır. Bu çalışmanın konusu olan çimento bazlı karolar, kum ve çimentodan oluşan kuru harç üzerine agrega, mermer tozu su ve bağlayıcı olarak çimentodan oluşan ikinci bir harcın dökülerek preslenmesiyle elde edilen malzemelerdir. Bu araştırma kapsamında Kahramanmaraş-Antakya-Elazığ bölgelerinde yüzlek veren tektonomagmatik, metamorfik ve sedimanter kayaçlardan ve Kahramanmaraş'ta faaliyet gösteren doğal taş atölyelerinden derlenen jeomateryaller, jeolojik kökenlerine göre sınıflanmış ve laboratuvar ortamında çeneli kırıcı yardımıyla kırılarak 4,75-12 mm tane boyunda olacak şekilde elenmiştir. Elde edilen 15 değişik tür agregalardan karo üretimi için, belirlenen karo karışımı harç oranlarına göre hazırlanmış ve her türden en az 2 adet olacak şekilde toplam 30 adet karo üretilmiştir. Karolarda karışım oranları ve kalınlıkları sabit tutularak değişken sadece agrega türü olmuştur. Üretilen karolar 28 gün 20 0C de su küründe bekletildikten sonra birim hacim ağırlık, su emme, eğilme dayanımı, böhme aşınma dayanımı ve donma-çözülme testlerine tabii tutulmuştur. Elde edilen karo numuneleri üzerinde yapılan fiziksel ve mekanik deney sonuçlarına göre, ağırlıkça su emme %5,31-13,25, eğilme dayanımı 4,95-8,89 MPa, Böhme aşınma dayanımı 1,09-3,43 cm3/50cm2, donma-çözülme sonrası kütle kaybı ise %0,97-1,59 değerler aralığında olduğu görülmektedir. Elde edilen bu verilere göre, tez çalışmasına konu olan hammaddelerin karo üretiminde kullanılabilir olduğu, bu hammaddelerin inşaat alanına ve bilime yeni kazanımlar sağlayacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Ground tiles have been started to be used for reasons such as protecting the buildings that people live and use from moisture, easy to clean, creating a healthy environment and providing an aesthetic visual throughout human history. With the Industrial Revolution in the 19th century, the merging of the pressing method with the cement based materials together with the mechanization enabled the production of new building materials. The flooring tiles, which started to be produced in the 19th century and spread all over the world in time, are also at the forefront of these building materials. The tiles that are the subject of this thesis are not only used in the inner and outer parts of the buildings but also have been applied as coating material on the walls, roof and ceiling parts of the buildings in time. In general, tiles are classified as ceramic tile and cement based tile. The subject of this study are cement based tiles, materials obtained by pouring a second mortar consisting of aggregate, marble powder water and cement as binder on dry mortar consisting of sand and cement. In this study, geomaterials compiled from tectomomagmatic, metamorphic and sedimentary rocks and natural stone workshops in Kahramanmaraş-Antakya-Elazığ regions are classified according to their geological origin and broken in the laboratory with the help of jaw crusher and sieved to 4,75-12 mm grain size. For the production of tiles from 15 different types of aggregates obtained, the tile mixture was prepared according to the mortar ratio and at least 2 tiles of each type were produced in total 30 pieces. Mixing ratios and thicknesses of the tiles were kept constant and the aggregate type was variable. After the tiles were cured at 20 0C for 28 days, they were subjected to unit volume weight, water absorption, bending strength, bending abrasion resistance and freeze-thaw tests. According to the results of physical and mechanical tests on the obtained tile samples, water absorption by weight of 5.31-13.25%, bending strength 4.95-8.89 MPa, Böhme abrasion resistance 1.09-3.43 cm3 / 50cm2, The mass loss after freezing-thawing is in the range of 0.97-1.59%. According to these data, it is thought that the raw materials which are the subject of thesis study can be used in tile production and these raw materials will provide new gains to construction field and science.