Sr2nibo6 (b=os, ır) bileşiklerin farklı sıcaklıklarda yapısal, mekanik, manyetik ve elektronik özelliklerinin ab-initio yöntemi ile incelenmesi
Investigation with ab-initio method of structual, mechanical, magnetic and electronic properties of sr2nibo6 (b=os, ir) compounds at different temparatures
  1. Tez No: 621456
  2. Yazar: DURAN AYKUT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSNÜ KOÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Siirt Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bu çalışmada Sr2NiBO6 (B=Os, Ir) bileşiklerin farklı sıcaklıklarda yapısal, mekanik, manyetik ve elektronik özellikleri yoğunluk fonksiyoneli teorisiyle incelenmiştir. Değişim korelasyon etkilerinin modellenmesi spin polarize durumları için genelleştirilmiş gradyen yaklaşımı kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Optimizasyon sonucunda hesaplanan örgü parametrelerin deneysel örgü parametreleri ile uyum içinde oldukları görülmüştür. Sr2NiBO6 (B=Os, Ir) bileşikleri için farklı sıcaklıklarda elde edilen elastik sabitleri kullanılarak bulk modülü, kayma modülü, Young modülü, Poisson oranı, anizotropik faktörler, ses hızları ve Debye sıcaklıkları hesaplanmıştır. Ayrıca farklı sıcaklılarda atomik ve toplam manyetik momentler, elektronik bant yapılar ve bu bant yapılara karşılık gelen parçalı durum yoğunlukları hesaplanmış ve yorumlanmıştır. Sr2NiBO6 (B=Os, Ir) bileşiklerin elektronik bant yapıları farklı sıcaklılarda spin yukarı durumunda doğada yarı metal bulunurken spin aşağı durumunda ise geniş yasak enerji aralıklı yarıiletkendir.
Özet (Çeviri)
In this study, the structural, mechanical, magnetic and electronic properties of Sr2NiBO6 (B=Os, Ir) compounds at different temperatures have been investigated by means of density functional theory. Modeling of the exchange correlation effects has been performed by using the generalized gradient approximation for spin polarized states. As a result of the optimization, it has been observed that the calculated lattice parameters are in good agreement with the experimental lattice parameters. Bulk modulus, shear modulus, Young's modulus Poisson's ratio, anisotropy factors, sound velocities and the Debye temperatures using the obtained elastic constants for Sr2NiBO6 (B=Os, Ir) compounds at different temperatures have been calculated. Moreover, atomic and total magnetic moments, electronic band structures and the projected density of states corresponding to these band structures have calculated and interpreted. The electronic band structures of Sr2NiBO6 (B=Os, Ir) compounds are semi-metal in nature in the case of spin up at different temperatures, whereas in the case of spin down are semiconductor with wide forbidden energy gap.