Küresel değer zincirinde Afrika tarımı üzerine bir değerlendirme
An evaluation of African agriculture in the global value chains
  1. Tez No: 621460
  2. Yazar: SEBIT YOUNIS MAYEK DENG
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TUNA ALEMDAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Küresel Değer Zincirleri (KDZ) Afrikalı küçük çiftçilerin dünya pazarlarına girmesi için fırsatlar yaratabileceği gibi onların dünya pazarlarından dışlanması riskini de yaratabilir. Bu çalışmada, seçilmiş Afrika ülkeleriyle ilgili mevcut veriler ve literatür gözden geçirilerek Afrika tarımının KDZ içerisindeki rolü irdelenmiştir. Dünyanın diğer bölgelerine nazaran Afrika KDZ ile daha derin ilişkiler içerisine girmiştir. Bununla birlikte tüm bulgular Afrika tarımının KDZ içindeki yerinin hâlâ zincirin başlarında, dünyaya hammadde temin eden bir konumda donup kaldığını, katma değerin ise kıta dışında gerçekleştirildiği bilgisini pekiştirmektedir. Benzer şekilde piyasalar baskın bir şekilde, doğrudan veya dolaylı olarak, hâlâ büyük firmalar veya onların yerel temsilcileri tarafından yönetilmektedir. Afrika'nın karşılaştığı yetersiz altyapı ve yatırımlar, mali imkânsızlıklar, düşük girdi kullanımı ve düşük verimlilikler gibi problemler nedeniyle zincirde daha ileri noktalara yükselme olanakları kısıtlıdır. Afrika ülkeleri uzun vadede bu güçlüklerin üstesinden gelmek zorundadır. Fakat yine de bu ülkeler kısa vadede organik ve niş piyasalara ürünler üreterek bazı dezavantajlarını (yoğun emek kullanımı, az girdi kullanımı ve henüz tarıma açılmamış geniş alanlar vb.) KDZ içerisinde avantajlara dönüştürebilirler.
Özet (Çeviri)
Global Value Chains (GVCs) may create opportunities for African small farmers to enter international markets but also risks of being excluded from the world markets. This study evaluates African agriculture within the GVCs by reviewing available agricultural data and GVC literature on selected African countries. Africa is deeply involved in GVCs more than many regions around the world. However, the overall finding of this study consolidates the fact that African agriculture in the GVCs is still stagnated in the upstream role providing raw agricultural products to the world where value addition is being carried out outside the continent. Similarly, markets are still dominated by big companies and firms either directly or through their local agents in Africa. Upgrading within GVCs is limited due to multiple problems facing Africa, such as lack of infrastructure, financial deficiencies, insufficient investments, low input use and low efficiencies. African countries should overcome these difficulties in the long run. However, they may manage to turn some of the disadvantages (labor use intensity, less chemical use and large areas yet not opened to agriculture, etc.) into advantages in the GVCs by producing organic products and addressing niche markets in the short run