Kaynak paylaşımlı kaynak kısıtlı montaj hattı dengeleme problemi için bir çözüm yaklaşımı
A solution approach for resource constraint assembly line balancing problem with resource sharing
- Tez No: 621470
- Danışmanlar: DOÇ. DR. UĞUR ÖZCAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
Bu çalışmada, kaynak paylaşımına izin veren kaynak kısıtlı montaj hattı dengeleme problemi ele alınmıştır. Literatürde kaynak kısıtlı montaj hattı dengeleme problemi için az sayıda çalışma mevcuttur. Fakat istasyonlar arası kaynak paylaşımına izin veren şimdiye kadar herhangi bir çalışma ele alınmamıştır. Bu çalışmada kaynak paylaşımına izin veren kaynak kısıtlı montaj hattı dengeleme problemi için bir matematiksel model geliştirilmiştir. Dikkate alınan problem, düz, tek modelli, kaynak kısıtlı, istasyonlar arası kaynak paylaşımlı, montaj hattı dengeleme problemidir. Matematiksel model ile kaynak paylaşımına izin veren ve vermeyen genel kaynak atama durumu için sonuçlar elde edilmiştir. Orta ve büyük boyutlu problemlerde matematiksel model kabul edilebilir sürelerde sonuca ulaşamadığı için meta-sezgisel yöntemlerden Tavlama Benzetimi algoritması uygulanmıştır. Elde edilen sonuçlar geliştirilen matematiksel modelin küçük boyutlu problemlerde ve önerilen tavlama benzetimi algoritmasının da orta ve büyük boyutlu problemlerde etkin olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, resource constrained assembly line balancing problem with resource sharing is handled. There are limited studies in the literature for the problem of resource constraint assembly line balancing problem. However, there is no study that allows resource sharing between stations so far. In this study, a mathematical model has been developed for the resource constrained assembly line balancing problem that allows resource sharing at consecutive stations. The problem to be considered is a straight line, single model, resource constrained, assembly line balancing with resource sharing between stations. Results were obtained for the general resource assignment case and resource sharing case with the mathematical model. Since the mathematical model does not reach the results in acceptable time in medium and large sized problems, the Simulated Annealing algorithm which is one of the meta-heuristic methods is applied. The obtained results show that the mathematical model is effective in the small-sized and the proposed heuristic algorithm is effective in the medium and large-sized problems.