Termoplastik granül ekstrüzyonu esaslı piezokompozit algılayıcılar üretimi için yeni bir 3b yazıcı tasarımı, prototip üretimi ve performansının incelenmesi
A novel 3d printer design, prototype manufacturing and measurement of the performance based on thermoplastic pellet extrusion for piezocomposite sensors
- Tez No: 621529
- Danışmanlar: PROF. DR. MURAT YAZICI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Otomotiv Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Son yıllarda gelişen katmanlı imalat teknikleri ile üretim yapan makinelerin yaygınlaşması, tasarım ve üretim maliyetlerini düşürmesi, araştırmaların 3B yazıcılar üzerine yoğunlaşmasına sebep olmuştur. Bu tez kapsamında termoplastik granül esaslı piezokompozit algılayıcılar üretmek için yeni bir 3B yazıcı üzerinde çalışılmıştır. Tez çalışmaları kapsamında eriyik yığma modelleme tekniği (FDM) kullanılarak 3B yazıcı ve modüler granül ekstrüder tasarlanıp prototip imalatı yapılmıştır. Üretilen prototip üzerinde kalibrasyon yapılarak, polarizayon işlemi sonrası piezoelektrik özellik gösteren polivinilidenflorit (PVDF) malzeme ile baskı denemeleri yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Recently, addtivive manufacturing techniques are devoloping and lower the design and production costs and time. Researchers are focusing on additive manufacturing techniques due opportunities additive manufacturing techniques present. In this thesis, a new 3D printer has been studied to produce piezocomposite sensors based on thermoplastic granules. Fused deposition modeling tecqnique based 3D printer and modular granule extruder were designed and prototype were produced. Prototype extruder was calibrated to print polyvinylidene fluoride (PVDF) which has piezoelectric properties after poling process.