Karacabey (Bursa) longozu ve çevresinde gelişen likenler üzerinde taksonomik incelemeler
Taxonomic investigations on lichens growing in the flooded forest Karacabey (Bursa) and its surrounding
- Tez No: 621543
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞULE ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Botanik, Biology, Botany
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 207
Özet
Bu çalışmada Bursa ili Karacabey ilçesinde bulunan Karacabey longoz ormanı ve çevresinin liken çeşitliliğinin belirlenmesi amaçlanmıştır. 11.09.2017–11.10.2018 tarihleri arasında 44 lokaliteden 471 liken örneği toplanmıştır. Toplanan örneklerin teşhis edilmesi sonucunda Ascomycota'ya ait 47 cins altında 89 liken taksonu belirlenmiştir. Türkiye'de yapılan ilgili literatür bilgileri değerlendirildiğinde, 7 taksonun Türkiye için, 15 taksonun Bursa için yeni kayıt olduğu belirlenmiştir. Türkiye için yeni kayıt olan türler; Arthonia apatetica (A.Massal.) Th. Fr. 1866, Arthonia excipienda (Nyl.) Leight. 1871, Bacidia delicata (Larbal. ex Leight.) Coppins 1980, Graphis alboscripta Coppins & P.James 1992, Karstenia rhopaloides (Socc.) Baral 2015, Opegrapha vermicellifera (J. Kunze) J.R. Laundon 1963 ve Pyrenula dermatodes (Borrer) Schaer 1850'dir. Bursa için yeni kayıt olan türler; Bacidia rosella (Pers) De Not 1846, Catillaria nigroclavata (Nyl.) Schuler 1902, Cladonia subrangiformis Sandst. 1924, Enterographa hutchinsiae (Leight.) A. Massal 1860, Graphis scripta (L.) Ach. 1810, Lecania cuprea (A. Massal.) van den Boom & Coppins 1992, Lecanora impudens Degel. 1944, Lecidella achristotera (Nyl.) Hertel & Leuckert 1969, Opegrapha niveoatra (Borrer) J.R. Laundon 1963, Pertusaria pustulata (Ach.) Duby 1830, Phaeographis inusta (Ach.) Müll. Arg. 1882, Pseudoschismatomma rufescens (Pers.) Ertz & Tehler 2014, Ramalina roesleri (Hochst. ex Schaer) Hue 1887, Rinodina gennarii Bagl. 1861 ve Verrucaria dolosa Hepp 1860'dır.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to determine lichen diversity of Karacabey flooded forest and its surroundings in Karacabey district of Bursa province. 471 lichen samples were collected from 44 localities between 11.09.2017–11.10.2018. As a result of identification of collected specimens, 89 lichen taxa from 47 genus belonging to Ascomycota were determined. When evaluating the relevant literature in Turkey, it was determined 7 taxa for Turkey and that 15 taxa are new records for Bursa. Species that are new records for Turkey; Arthonia apatetica (A.Massal.) Th. Fr. 1866, Arthonia excipienda (Nyl.) Leight. 1871, Bacidia delicata (Larbal. ex Leight.) Coppins 1980, Graphis alboscripta Coppins & P.James 1992, Karstenia rhopaloides (Socc.) Baral 2015, Opegrapha vermicellifera (J. Kunze) J.R. Laundon 1963 and Pyrenula dermatodes (Borrer) Schaer 1850. Species that are new records for Bursa; Bacidia rosella (Pers) De Not 1846, Catillaria nigroclavata (Nyl.) Schuler 1902, Cladonia subrangiformis Sandst. 1924, Enterographa hutchinsiae (Leight.) A. Massal 1860, Graphis scripta (L.) Ach. 1810, Lecania cuprea (A. Massal.) van den Boom & Coppins 1992, Lecanora impudens Degel. 1944, Lecidella achristotera (Nyl.) Hertel & Leuckert 1969, Opegrapha niveoatra (Borrer) J.R. Laundon 1963, Pertusaria pustulata (Ach.) Duby 1830, Phaeographis inusta (Ach.) Müll. Arg. 1882, Pseudoschismatomma rufescens (Pers.) Ertz & Tehler 2014, Ramalina roesleri (Hochst. ex Schaer) Hue 1887, Rinodina gennarii Bagl. 1861 and Verrucaria dolosa Hepp 1860.