Investigation of sources of eggplant (Solanum melongena) resistant to lygus several species
Lygus spp.'ye karşı dayanıklı patlıcan (Solanum melongena) kaynaklarının araştırılması
- Tez No: 621597
- Danışmanlar: PROF. DR. NEDİM MUTLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoteknoloji, Ziraat, Biotechnology, Agriculture
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarımsal Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 44
Özet
Patlıcan Solanaceae familyasında bulunan, vitamin ve mineral içeriği bakımından diğer sebzeler kadar değerli olup ülkemiz dahil pek çok ülkede büyük ekonomik değere sahip bir sebze türüdür. Ülkemizde patlıcan yetiştiriciliği hem açık tarlada hem serada yapılmakta ve üretimi kısıtlayan birçok sorunla karşılaşılmaktadır. Lygus spp. Patlıcan üretimini etkileyen sorunlardan biridir. Lygus genel olarak bir pamuk zararlısı olarak bilinir, ancak son yıllarda yaptığımız açık arazi patlıcan denemelerinde özellikle Korkuteli-Antalya'da bu zararlıyla karşılaşılmıştır. Lygus spp.'ye karşı dayanıklı hat geliştirmek için günümüze kadar ki yapılan çalışmalarda, pamuk ve fasulye bitkileri üzerine çalışılmış ve patlıcanla ilgili herhangi bir çalışmaya rastlanmamıştır. Son yıllarda açık alan patlıcan yetiştiriciliğinde bu problem ciddi artış göstermiştir. Bu çalışmada patlıcanda bu zararlıya karşı dayanıklı kaynak bulmak hedeflenmiştir. Bu tez çalışması bu Lygus türlerinin patlıcan bitkisindeki zararının araştırılması varsa dayanıklılığın tespitini kapsamaktadır. Yedi farklı patlıcan çeşiti 250 farklı bitki Korkuteli-Antalya bölgesinde (2019) incelenip gözlemlenmişitr. Gözlemlerde özellikle meristem ve çiçek zararı dikkate alınmıştır. Aynı zamanda arazide bulunan diğer zararlılarda gözlemlenmiştir. Canavar otu ve patates böceği zararları da gözlemlenmiş ve değerlendirilmiştir. Bu çalışmada Lygus spp.'nin yaptığı tüm zarar şekilleri incelenmiştir. Bu çalışmada elde edilen bulgulara ait veriler istatistik analizler için excel kullanılmıştır. Patlıcan için asıl zararı ise çiçek sapına yaptığı bilinmektedir. Bu sebeple patlıcan bitkileri meristem ve çiçek sapı gözleme metodu ile değerlendirilmiştir. Sonuç olarak iki farklı dayanıklı kaynak tespit edilmiştir. Bu kaynakların ikiside S.macrocarpon olup MM1127 ve MM12209 materyalleri olup iki materyalde %60'ın üzerinde dayanım göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Eggplant, an important species of Solanacae family, is rich for vitamins and minerals with a vegetable of great economic value. In Turkey, eggplant is produced both in open fields and greenhouses, and there are many problems that limit production and quality of eggplants. Lygus spp. is one of the emerging pest problems. Lygus is generally known as a cotton pest. But in recent years, open-field eggplant tests particularly in Korkuteli-Antalya, showed potentially economic damage of the pest on eggplant production. This problem has increased in open-field eggplant cultivation in recent years. To date, a line resistant to Lygus spp has not been reported. The objective of the study was to identify resistant sources of this pest in eggplant through field test. A replicated field trial involving, seven different varieties of eggplant, 250 different plants have been studied and observed in Korkuteli-Antalya region (2019). The eggplant genotypes were scored for resistance against Lygus damage. In the observations, especially meristem and flower damage were taken into account. Lygus damage to orobanche (Orobanche spp.) and potato beetle (Leptinotarsa decemlineata) have also been identified and measured. The data related to the findings obtained in this study was used in excel for statistical analysis. In this study, all forms of damage from Lygus spp. it is understood that eggplant's major damage was on the stem of the flowers. For this purpose, meristem and stalk observation method were used to test eggplant plants. And two genotypes with potential resistance against Lygus were identified. These sources are both S.macrocarpon, MM1127 and MM12209 materials, and they showed more than 60% resistance in both materials.