Mineral (Dolomit ve olivin) katkılı bazı lignoselülozik kaynaklardan üretilen levhaların performans özelliklerinin araştırılması
Investigation of performance properties of panels produced from some lignocellulosic sources with mineral (Dolomite and olivine) additives
  1. Tez No: 542083
  2. Yazar: ÖMER ÜMİT YALÇIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALİL TURGUT ŞAHİN, DR. ÖĞR. ÜYESİ ALİ İHSAN KAYA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ağaç İşleri, Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Wood Products, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 184
Özet
Bu çalışmada, Akdeniz bölgesinde yoğun olarak yetişen ve ülkemizin endüstriyel odun üretimindeki en önemli odun hammaddesi olan kızılçam odun ve atıklarından (kozalak ve kabuk), ayrıca yine seralarda tarımsal üretim için yoğun olarak yetiştirilen domates ve patlıcan sap ve artıklarından, domolit ve olivin mineral maddeleri ile değişik oranlarda karışım yapılarak, sentetik üre-formaldehit tutkalı yardımıyla deneme panel levha ürünleri üretilmiştir. Çalışmada elde edilen deneme levhalarının kimyasal, fiziksel, mekanik, termal, ısı yalıtım, radyasyon ve yangın yalıtımı üzerindeki etkileri araştırılmıştır. Deneme levhalarının yüzeye dik çekme dirençleri, genel olarak hemen hemen tüm levha tipleri ve üretim şartlarında, standart değer olan 0,28 N/mm2 den daha yüksek direnç değerleri elde edilmiştir. Kızılçam kozalak/dolomit ve domates sapı/dolomit ile üretilen levhaların eğilme direnç özellikleri bazı şartlarda olivinle üretilenlerden daha yüksek olduğu bulunmuştur. Isı iletim katsayıları belli derecelerde bir malzemenin yalıtım malzeme sınıfında yer alması için gerekli olan değere ulaşılamamıştır. Olivin ile üretilmiş levha tiplerinin, benzer üretim veya karışım şartlarında dolomit ile üretilenlerden daha düşük kütle kaybı yani yangına karşı direnç gösterdiği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, experimental composite products were produced by the mixture of red pine wood, wastes (red pine cones and bark), tomato and eggplant stalks residues, dolomite and olivine mineral with the help of synthetic urea-formaldehyde glue in various proportions. Hence, the effects of mineral substances on chemical, physical, mechanical, thermal insulation, radiation and fire insulation properties of boards were investigated. The internal bond values of the test boards were obtained more than the standart value of 0.28 N / mm2. The bending strength properties of the pine/dolomite and tomato stalk /dolomite boards were found higher than with olivine mixed samples in the similar manufacturing conditions. The heat transfer coefficients were not reached in the insulation material class. It was concluded that the board types produced with olivine were not resistant to mass loss in fire compared to those produced by dolomite. The results have been shown that tomato and eggplant stalks, pine cone and barks can use in board manufacturing as alternative raw material. And also they can bonded to dolomite and olivine minerals with urea-formaldehyde resin.