Influence of waste foundry sand (WFS) and rice husk ash (RHA) on the mechanical properties of polymer concrete
Atık doküm kumu ve çeltik külünün polimer betonun mekanik özelliklerine etkisi
- Tez No: 621603
- Danışmanlar: PROF. DR. TOLGA AKIŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Atılım Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Polimer beton agrega ve filler malzemenin çimento ve su yerine termoset bir reçine ile bağlanmasıyla oluşan bir yapıdır. Yüksek bağlayıcı özelliği ve iyi mekanik özelliklerinden dolayı onarım malzemesi olarak kullanılmaktadır. Bunların yanı sıra bu malzeme normal betona göre oldukça pahalıdır. Bu çalışmanın amacı atık döküm kumu (ADK) ve çeltik külü (ÇK) gibi atık malzemelerin polimer betonun mekanik özelliklerine olan etkisini incelemektir. Çeltik külünün filler olarak kullanıldığı bu çalışmada epoksi bağlayıcı malzeme olarak kullanılmıştır. ASTM standartlarına göre yapılan testlerde polimer beton numunelerinin basınç, yarmada çekme ve eğilme dayanımları farklı atık döküm kumu, epoksi ve çeltik külü oranları için belirlenmiştir. İlk aşamada çeltik külü kullanılmadan optimum epoksi/atık döküm kumu oranının belirlenmesi için beş farklı karışım hazırlanmıştır. Daha sonra elde edilen optimum karışım oranı için optimum çeltik külü oranı belirlenmiştir. Kontrol için normal kumun polimer betona etkisi de incelenmiştir. Epoksi/atık döküm kumu oranları 10/90, 20/80, 25/75, 30/70 ve 40/60 olarak seçilirken çeltik külü karışım ağırlığının %5, %10 ve %15'i oranlarında kullanılmıştır. Topografik dağılımın izlenmesi ve polimer beton bileşenlerinin birbirleriyle yaptıkları bağları gözlemlemek için taramalı elektron mikroskobu (SEM) kullanılmıştır. Bunlara ek olarak, X ışını floresans tekniği kullanılarak atık döküm kumu ve normal kumun kimyasal özellikleri belirlenmiştir. Son olarak atık döküm kumu ve normal kum araşındaki kimyasal farkları belirlemek amacı ile Fouirer Transform İnfrared Spektrometre (ATR-FTIR) analizleri yapılmıştır. Ortalama basınç, yarmada çekme ve eğilme dayanımlarının hepsinin en yüksek değerlerine 25/75 epoksi/atık döküm kumu oranında ulaştığı tespit edilmiştir. Bunun yanında, söz konusu mekanik özelliklerin %10 çeltik külü eklendiğinde kayda değer bir şekilde iyileştiği görülmüştür. Ayrıca agrega olarak kullanılan atık döküm kumunun normal kuma göre daha yüksek basınç ve eğilme dayanımlarına sahip olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Polymer concrete (PC) is a composite which contains aggregate, filler, bound together with a thermoset resin instead of cement and water. It is used as a repairing material due to its high bonding capability and good mechanical properties. On the other hand, it is quite expensive compared to ordinary concrete. The aim of this study is to investigate the effect of waste materials such as waste foundry sand (WFS) and rice husk ash (RHA) on mechanical properties of PC. RHA is used as a filler, while epoxy is used as a binding material in this study. The tests were conducted according to ASTM standards, where the compressive strength, splitting tensile strength, and flexural strength of the PC specimens were determined with various weight proportions of WFS, epoxy, and RHA. Firstly, five types of mixtures without RHA were prepared to determine the optimum proportion of epoxy and WFS. Secondly, the optimum proportion of RHA was determined for the optimum epoxy/WFS composition. The effect of normal sand (NS) in PC as a control was explored. The weight percent epoxy/WFS ratios were prepared as 10/90, 20/80, 25/75, 30/70 and 40/60, while RHA was tested for 5, 10, and 15% additions by weight. Scanning Electron Microscopy (SEM) was used to monitor the spatial distribution as well as adhesion between PC components. X-ray fluorescence (XRF) technique was performed to determine the chemical compositions of WFS and NS. Finally, Fourier Transform Infrared Spectroscopy (ATR-FTIR) was used in order to point out the chemical differences between WFS and NS. It was found that the average compressive strength, splitting tensile strength, and flexural strength values were all increased to their maximum for 25/75 epoxy/WFS ratio. On the other hand, the mechanical properties have been noticeably improved with 10% (by weight) RHA addition. Furthermore, using WFS as aggregate leads to better results in both compressive strength and flexural strength values compared to NS.