Bazı lathyrus türlerinin fenolik bileşiklerinin ve antioksidan potansiyellerinin spektroskopik ve kromatografik yöntemlerle belirlenmesi
Determination of phenolic compounds and antioxidant potentials of some lathyrus species by spectroscopic and chromatographic methods
  1. Tez No: 621602
  2. Yazar: RUHİYE KIRAN ACEMİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FAZIL ÖZEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyokimya, Biyoloji, Botanik, Biochemistry, Biology, Botany
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu tezde, üç farklı Lathyrus türünün fenolik bileşikleri ve antioksidan düzeyleri spektroskopik ve kromatografik yöntemlerle incelenmiştir. Yaprak ve gövde ekstreleri etanol, metanol, aseton ve su kullanılarak hazırlanmıştır. Lathyrus türlerinin toplam fenol, flavonoid, klorofil ve karotenoid içeriği, DPPH süpürme, toplam indirgeme gücü ve toplam antioksidan aktiviteleri UV-VIS spektrofotometresi ile belirlenmiştir. Sonuçlar standart maddeler olarak gallik asit, α-tokoferol, askorbik asit, kuersetin, BHA ve BHT ile karşılaştırılarak değerlendirildi. Ekstraktlardaki fenolik bileşiklerin tanımlanması RP-HPLC, HPTLC ve FTIR spektroskopisi kullanılarak yapıldı. En yüksek fenolik madde miktarı L. laxiflorus aseton yaprak ekstresinde 7,16 ± 0,27 mg GA / g KA olarak bulunurken, en yüksek flavonoit miktarı L. laxiflorus yapraklarının metanolik ekstraktında 5,09 ± 0,07 mg QE / g KA olarak kaydedildi. En düşük DPPH indirgeme aktivitesi 0,25 mg/ml konsantrasyonundaki aseton ekstrakttan elde edildi. Toplam klorofil ve karotenoit içerikleri en yüksek olan tür L. undulatus, en düşük olan tür ise L. nissolia olarak bulundu. Toplam indirgeyici güç aktivitesi en yüksek olarak ölçülen L. laxiflorus bitkisinin 1,0 mg/ml konsantrasyonundaki aseton ekstraktında elde edildi. Çeşitli fenolik maddelere ait fonksiyonel gruplardan kaynaklanan titreşimler FTIR spektroskopisi aracılığıyla analiz edildi. HPTLC plakalarında standart olarak kuersetin, katehin ve gallik asit kullanıldı. HPLC analizi sonrası en fazla fenolik madde miktarı L. laxiflorus'ta 36,6 ppm rutin fenolik bileşiği olarak tespit edildi.
Özet (Çeviri)
In this thesis, phenolic compounds and antioxidant levels of three different Lathyrus species were examined through spectroscopic and chromatographic methods. Leaf and stem extracts were prepared using ethanol, methanol, acetone, and water. Total phenol, flavonoid, chlorophyll and carotenoid contents, DPPH scavenging, reducing power, and total antioxidant activities of Lathyrus species were determined by UV-VIS spectrophotometer. The results were evaluated by comparing against gallic acid, α-tocopherol, ascorbic acid, quercetin, BHA, and BHT as standard substances. The identification of the phenolic compounds in the extracts was done using RP-HPLC, HPTLC, and FTIR spectroscopy. The highest amount of phenolic substance was found in L. laxiflorus acetone leaf extract as 7.16 ± 0.27 mg GA / g KA, while the highest amount of flavonoids was recorded as 5.09 ± 0.07 mg QE / g KA in the methanolic extract of L. laxiflorus leaves. The lowest DPPH reduction activity was obtained from acetone extract at a concentration of 0.25 mg / ml. The species with the highest chlorophyll and carotenoid contents was L. undulatus, and the lowest was L. nissolia. Total reducing power activity was obtained in acetone extract at the concentration of 1.0 mg / ml of L. laxiflorus plant, which was measured as the highest. The vibrations resulting from the functional groups of various phenolic substances were analyzed by FTIR spectroscopy. HPTLC plates used quercetin, catechin, and gallic acid as standard. After HPLC analysis, the highest phenolic compound concentration was determined as 36.6 ppm of rutin in L. laxiflorus.