Dispersion modelling of jet propellant 8 spill in the aerospace industry
Havacılık sanayinde jet yakıtı 8 döküntüsünün dağılım modellemesi
- Tez No: 621610
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÇAĞLAR SINAYUÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Havacılık Mühendisliği, Petrol ve Doğal Gaz Mühendisliği, Aeronautical Engineering, Petroleum and Natural Gas Engineering
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fen Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 168
Özet
Bu çalışmanın amacı havacılık sanayindeki yakıt istasyonlarında jet yakıtı 8'in, kısaca JP-8, kontrol edilemeyen tutuşma ve ateşleme yüzünden patlamasını önlemek için tehlikeleri belirlemek, riskleri değerlendirmek ve güvenlik önlemleri önermektir. Literatürde yakıtların parlaması ve patlaması ile ilgili birçok farklı araştırma mevcuttur. Fakat havacılıkta sektöründe JP-8 döküntüsünün havada dağılımını değerlendiren yeterli miktarda araştırma henüz yapılmamıştır. JP-8 yanıcı bir hidrokarbon karışımıdır ve buharı çok çabuk alevlenebilir. JP-8 buharları açık veya kapalı ortamda alev, kıvılcım, ısı, statik elektrik ve diğer ateşleme kaynaklarına maruz kalması durumunda patlayabilir. Havacılık sektöründeki yakıt işlemleri esnasında JP- 8 dökülmesi durum senaryosuna göre buharlaşma ve havada dağılım modellemesi yapılmıştır. JP-8 döküntüsüne en uygun buharlaşma ve havada dağılım modelini belirlemek için farklı buharlaşma ve havada dağılım modelleri araştırılmış ve karşılaştırılmıştır. Araştırma sonuçlarına göre, JP-8 döküntüsünden etkilenen alanlar ve tahliye bölgeleri belirlenmiştir. Bu araştırma, havacılık sanayinde güvenli yakıt istasyonlarının tasarımı ve güvenliği artıracak yakıt işlemi kurallarının belirlenmesi için gerekli bilgiyi sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to identify hazards, evaluate risks and suggest safety measures in order to prevent fire and explosions due to the uncontrolled charging and the ignition of jet propellant 8, shortly JP-8, at the fueling stations in the aerospace industry. There are many different surveys on the ignition and the explosion of the fuels in the literature. However, not enough researches have been made in order to model the dispersion of the JP-8 spill in aviation. JP-8 is a petroleum product which has wide usage in aviation as a jet engine propellant. JP-8 is a flammable hydrocarbon mixture and its vapors can be ignited very quickly. JP-8 vapors can start a fire and explode in open air or in the confined spaces in case of exposure to flame, spark, heat, static electricity discharge and different types of ignition sources. A case scenario of JP-8 spill during the fueling operations in the aviation sector is investigated to model evaporation of JP-8 spill and dispersion of its vapors. Different evaporation and dispersion models are discussed and compared for deciding the most suitable model for the JP-8 spill. According to the assessment results, the area affected by the JP-8 spill and evacuation zones are defined. This research provides the required information to design safe fueling stations and to increase the safety during fueling operations for the aerospace industry.