Kuzeydoğu Akdeniz Kıyılarından izole edilen miksotrofik diktiyokofit Pedinella cf. Squamata veya Amip Korotnevella sp. ile aksenik olmayan çeşitli mikroalg türleri arasındaki ilişki
Relatıonshıp between nonaxenıc mıcroalgal specıes and mıxotrophıc dıctyochophyte Pedınella Cf. Squamata or Amoeba Korotnevella Sp. isolated from the Northeastern Medıterranean Sea
  1. Tez No: 621648
  2. Yazar: AYŞE KILBAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ELİF EKER DEVELİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Son yıllarda mikroalgal biyoteknoloji çok farklı alanlarda önem kazanmıştır. Fotobiyoreaktörlerde kullanılan alg biyokütlesini arttırmak, akuakültür çalışmalarında zararlı alg türlerini baskılamak veya açık havuz ve tank sistemlerinde bakterileri kontrol altında tutmak elzemdir. Çalışmada farklı mikroalg kültürlerindeki bakterilerin antibiyotik kullanılmadan bir bakterivor nanokamçılı, Pedinella cf. squamata ile ortamdan temizlenilebilirliği, aynı zamanda bakteri-mikroalg ve miksotrofik nanokamçılı arasındaki ilişki araştırılmıştır. Bunun yanında çıplak bir amip türünün, Korotnevella sp.'nin, biri bentik ve muhtemelen toksik, Nitzschia navis-varingica, diğeri pelajik, Diploneis sp, iki diyatom türünün çoğalmasını ne oranda ve ne kadar zamanda baskıda tutabildiği gözlemlenmiştir. Çalışmada kullanılan mikroalg türleri diyatomlardan mavi suda çözülebilir antibakteriyel ve antiviral bir pigment salgılayan Haslea cf. ostrearia, nörolojik bir toksin olan domoik asit üretebilen N. navis-varingica, Pseudo-nitzschia delicatissima, Pseudo-nitzschia galaxiae ve Diploneis sp., haptofitlerden Emiliania huxleyi ve siyanofitlerden Spirulina cf. platensis'tir. P. cf. squamata'nın N. navis-varingica kültürleri içindeki bakterileri etkin bir şekilde temizlediği görülmüştür. Fakat P. cf. squamata türünün N. navis-varingica'nın logaritmik büyüme evresinin ikinci haftasında replikatlardan kaybolduğu ve bunu takip eden dönemde bakteri bolluğunun tekrar arttığı izlenmiştir. N. navis varingica deneyinin aksine, Haslea cf. ostrearia'nın monokültüründe bakteri bulunmazken, P. cf. squamata ile birlikte olduğu ko-kültürlerde fazla sayıda bakteri gözlemlenmiştir. P. cf. squamata ile olan H. cf. ostrearia kültürlerinin daha geç mavileştiği gözlemlenmiştir. Hem N. navis-varingica hem de H. cf. ostrearia kültürlerinde bakterili olan örneklerin büyüme oranlarının daha yüksek olduğu gözlemlenmiştir. Deneyi yapılan diğer mikroalg türlerinden Spirulina cf. platensis hariç P. cf. squamata ile beraber olan ko-kültürlerinde büyüme hızlarının monokültürlere göre daha yavaş olduğu, dolayısıyla özellikle erken logaritmik fazda antagonistik bir ilişki izlenmiştir. Korotnevella sp.'nin bentik N. navis-varingica'yı 7. günden sonra baskı altına aldığı ve büyümesini durdurduğu pelajik bir diyatom olan Diploneis sp. yi ise 32. günden sonra baskı altına alıp üremesini engellediği gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In recent years, microalgal biotechnology has gained importance in many different fields. It is essential to increase algal biomass in photobioreactor systems and deal with harmful algal species in aquaculture studies and bacteria in open pond and tank systems. In this study, possibility of bacterial clearance by a bacterivor nanoflagellate in microalgal cultures without using antibiotics, as well as relationship among bacteria, microalgae and mixotrophic nanoflagellates were investigated. In addition, duration and ratios of grazing pressure of a naked amoeba species, Korotnevella sp., on one possibly toxic and benthic, Nitzschia navis-varingica, and the other pelagic diatom species, Diploneis sp. were observed. Microalgae species used in this study were Haslea cf. ostrearia which secreates a blue, water soluble, antibacterial and antiviral pigment, marennine, possibly a neurological toxin, domoic acid producing species Nitzschia navis-varingica, Pseudo-nitzschia delicatissima, Pseudo-nitzschia galaxiae and Diploneis sp. from diatoms, Emiliania huxleyi from haptophyte and Spirulina cf. platensis from cyanophytes. P. cf. squamata was observed to clear bacteria effectively within N. navis-varingica co-cultures. However, P. cf. squamata disappeared from replicates following second week of the experiment which was resulted in reincrease of bacterial abundance. In contrast to the experiment of N. navis-varingica, while there was no bacteria in H. cf. ostrearia monoculture, there were plenty of bacteria within co-cultures of P. cf. squamata. Co-culture of H. cf. ostrearia became blueish later than monoculture. Both N. navis-varingica and H. cf. ostrearia cultures reached much higher abundance when they are together with bacteria. Excluding S. cf. platensis, growth rates of other microalgal species were much lower within co-cultures with P. cf. squamata than in monocultures showing an antagonistic relationship especially at the early growth phase. Korotnevella sp. suppressed the growth of benthic diatom Nitzschia navis-varingica at the 7th day while the growth of pelagic diatom Diploneis sp. was blocked after 32nd day of the experiment.