Murat nehri havzası rehabilitasyon projesi kapsamında yamaç, Arduşen, Erdemli ve Yeşilköy mikrohavzalarının tarımsal açıdan değerlendirilmesi
Agricultural evaluation of yamac, Ardusen, Erdemli and Yesilkoy micro-catchments under the Murat river watershed rehabilitation project
  1. Tez No: 621647
  2. Yazar: YASİN ÇAKAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ RIZA DEMİRKIRAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Ziraat, Engineering Sciences, Agriculture
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bingöl Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
2020 Yılında araştırması yapılan bu 4 mikrohavzada 250 anket çalışması yapılmıştır. Anketler yapılırken tesadüfi örnekleme yöntemi kullanılmıştır. Yapılan anketler sonucunda çıkmış olan veriler SPSS programına aktarılmış ve gerekli analizler yapılmıştır. Analiz sonuçlarında frekans dağılımları ve oransal durumları belirlenmiştir. Ayrıca önem dereceleri belirlenerek düşük, orta, yüksek dereceleri tespit edilmiştir. Yapılan anketler sonucunda 4 mikrohavzada içerisinde yer alan köylerde ki yöre halkının genel memnuniyeti belirlenmiştir. Tarımsal alanlarda genel olarak arazilerin kullanıldığı ve proje sonrasında verimliliğin artış gösterdiği yapılan anket sonucunda belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
250 surveys were conducted in these 4 micro-catchments which were researched in 2020. The surveys were carried out using random sampling system. The data obtained from the surveys were transferred to the SPSS program, and the necessary analyzes were made in this program. Frequency distributions and proportional conditions were determined in the analysis results. In addition, low, medium and high levels were identified by determining their significance levels. The general satisfaction of the local people living in the villages located in 4 micro-catchments was determined. It was found as a result of the surveys that the fields were used in agricultural areas in general and the productivity increased after the project.