Otonom araç sürüş destek sistemleri ve yapay zeka uygulamaları
Autonomous vehicle driving assistance systems and artificial intelligence applications
- Tez No: 621649
- Danışmanlar: PROF. DR. FERRUH ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mühendislik Bilimleri, Mechanical Engineering, Engineering Sciences
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Otomotiv Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Günümüzde, araçlarda ve transport sistemlerinde güvenlik ile ilgili artan talepler doğrultusunda yeni yaklaşımlar ortaya konmaktadır. Bu çalışmaların içinde otonom araçlar ve uygulamaları ön plana çıkmaktadır. Her geçen gün daha fazla önem kazanan ve yaygınlaşan otonom araç uygulamaları geleceğin araçları olarak tanımlanmaktadır. Bu nedenle bu araştırma çalışmasında otonom araçlar ve yapay zeka uygulamaları ile ilgili günümüzde yapılan çalışmalar ve mevcut durum incelemesi yapılmış ve mevcut durum değerlendirmesi yapılarak bundan sonra yapılması gereken çalışmalar konusunda öneriler verilmiştir. Günümüzde bu teknolojiler şu an için her ne kadar sürücüye destek olmak için var olsa da çok yakın zamanda sürücü bu sistemlere destek olacak, hatta sürücü araç içerisinde yola bakmadan seyahat edebilir hale geleceği tahmin edilmektedir. Bu çalışmada otonom araçlar, yapay zeka uygulamaları ve veri madenciliği, otonom araçlarda günümüzde kullanılan sistemler ve örnek bir yapay zeka uygulaması ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
Today, new approaches are introduced in line with the increasing demands on safety in vehicles and transport systems. Autonomous vehicles and their applications come to the forefront within these works. Autonomous vehicle applications, which are gaining more and more importance day by day, are defined as the tools of the future. For this reason, in this research study, the current studies and current situation analysis about autonomous vehicles and artificial intelligence applications were made. Current situation assessment has been made and suggestions have been given about the work to be done next. Today, although these technologies exist to support the driver for now, it is expected that the driver will support these systems very soon and even the driver will be able to travel in the vehicle regardless of the road. In this study, autonomous vehicles, artificial intelligence applications and data mining, systems used today in autonomous vehicles and a sample artificial intelligence application are discussed.