Sert kaya kütlelerinin patlatma ile kazısında unvan yetki ve sorumlulukların incelenmesi
Investigation of title authority and responsibilities in blasting of hard rock masses
- Tez No: 621687
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KADİR KARAMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Patlatma işlemleri madencilik faaliyetlerinde rutin bir iş olarak yürütülmektedir. Madencilik çalışmalarının etkili bir şekilde yapılabilmesi iyi bir patlatma tasarımını gerektirmektedir. Öte yandan söz konusu patlatma işlemlerinin gerçekleşmesinden sorumlu teknik elemanın unvanının ne olacağı ile ilgili tam bir netlik bulunmamaktadır. Bu tezin amacı patlatmalı kazı işlemlerinden sorumlu kişilerin unvanları ile ilgili belirsizliklerin giderilmesine yardımcı olmaktır. Bu amaca yönelik olarak öncelikle patlatma tasarımını etkileyen parametreler, patlatmanın çevresel etkileri, patlayıcı maddelerin depolanması, taşınması ve kullanımı ile ilgili literatür bilgisi verilmiştir. Konu ile ilgili bazı tüzükler de irdelenmiştir. Son olarak ise patlatmadan sorumlu kişi veya kişilerin sorumluluk alanlarına değinilmiştir. Patlatma işlemlerini yapan ateşleyici ile patlatma tasarımından sorumlu olan uzman mühendis arasındaki fark ve görevler ortaya konulmaya çalışılmıştır. Bu kapsamda patlatma tasarımından sorumlu olan kişi veya kişilerin kimler olabileceği ile ilgili çıkarımlar yapılmıştır. Ayrıca, patlatma öncesi ve sonrası alınması gereken önlemlere de bu tez kapsamında değinilmiştir.
Özet (Çeviri)
Blasting operations are carried out as routine work in mining activities. Effective mining operations require a good blasting design. On the other hand, it is not clear what the title of the technical person responsible for the blasting operations will be. The aim of this thesis to help eliminate the ambiguities regarding the titles of the persons responsible for the blasting excavations. For this purpose, literature information has been given about parameters affecting blasting design, environmental effects of blasting, storage, transportation and use of explosive materials. Some statutes related to the subject have also been examined. Finally, the area of responsibility of the person or persons responsible for the blasting is addressed. The tasks and difference between the blaster and the expert engineer responsible for the blasting design were tried to be determined. In this context, inferences have been made about who may be the person or persons responsible for the blasting design. In addition, the measures to be taken before and after blasting operations are mentioned within the scope of this thesis.