Prematüre doğum yapan annelerin doğum sonrası yaşam kalitesi ve anksiyete düzeyi ile term dönemdeki bebeklerinin motor perofrmans düzeyi arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi
Post-natal quality of life and anxiety level of the mothers who have done the termematic level in which the babies of the period are associated with the relationship of motor performance.
  1. Tez No: 621721
  2. Yazar: HANDE FİDAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NİLAY ÇÖMÜK BALCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Başkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Preterm doğumu takiben oluşan yüksek stres seviyesi ve depresyon gibi durumlar ebeveynlerin yaşam kalitesini etkileyebilmektedir. Preterm bebek annelerinde depresyon görülme sıklığının term dönem doğum yapan annelere göre 1,6 kat daha fazla olduğu yapılan çalışmalar sonucu ortaya konmuştur. Ancak annelerin yaşam kalitesi ile ilgili çalışma sayısı azdır. Bu çalışmada, prematüre bebeği olan annelerin yaşam kalitesi düzeyinin bebeklerin motor gelişim düzeyine olan etkisini ortaya çıkarmak amaçlandı. Çalışmaya, 29-36 hafta aralığında doğan 26 preterm bebek ve anneleri alındı. Anne ve bebeklerin her ikisi aynı anda, bebeklerin term döneme ulaşmış olduğu 37-40 gestasyon haftasında değerlendirildi. Annelere, doğumdan sonra, Doğum Sonu Yaşam Kalitesi Ölçeği (DSYKÖ) ve STAI (I-II) uygulandı. Term döneme ulaşan bebeklerin motor değerlendirmesi için Test of Infant Motor Performance (TIMP) kullanıldı. Çalışmaya dahil edilen bebeklerin gestasyon yaş ortalaması 34,4 hafta, ortalama doğum ağırlıkları 2024,88 gramdı. Yapılan korelasyon analizinde annelerin DSYKÖ ve DSKÖ skorları ile bebeklerin TIMP skorları arasında ilişki bulunmadı (p>0.05).
Özet (Çeviri)
High stress levels and depression after preterm birth can affect the quality of life of parents. The frequency of depression in the mothers of preterm infants was found to be 1.6 times higher than the mothers who have term babies. However, there are few studies on the quality of life of mothers. In this study, it was aimed to reveal the effect of quality of life of mothers with premature infants on the motor development level of infants. Twenty-six preterm infants and their mothers, who were born between 29-36 weeks, were included in the study. Both mothers and infants at the same time, when is the babies reached the term period 37-40, were evaluated during gestation age. After birth, the Postpartum Quality of Life Scale (PQLS) and Continuity and State Anxiety Inventory (CSAI) were administered to mothers. Test of Infant Motor Performance (TIMP) was used for motor evaluation of babies who are reaching term period. In this study, the mean gestational age of the babies included was 34.4 ages and the mean birth weights were 2024.88 grams. There was no relation between the mothers' STAI and MAPP-QOL and the babies' TIMP scores in the correlation analysis (p>0.05).