Hipotiroidisi olan kadınlarda fetuin a, sitokeratin 18 ve NRF-2 nin seviyelerinin araştırılması ve bunların vücut yağ dağılımı ile ilişkisinin incelenmesi
Investigation of fetuin a, cytokeratin 18 and NRF-2 levels in women with hypothyroidism and their relationship with body fat distribution
- Tez No: 621726
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ALİ EREN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Amaç: Hipotiroidi tiroid bezindeki patolojiden dolayı T4 ve T3'ün azalması ve buna yanıt olarak serum TSH düzeyinin artmasıdır. Hipotiroidi hastalarında glukoz metabolizmasında değişiklikler meydana geldiği ve insülin direnci geliştiği, oksidatif stresin arttığı ve vücut yağ, kas ve su oranının değiştiği bilinmektedir. Fetuin-A insülin direncinin patogenezinde rol oynayan bir hepatokindir. Nrf-2 hücrelerde nonfonksiyone olarak bulunan ve aktivatörü tarafından aktif serbest forma geçince programlı hücre ölümünde ve antioksidan faktörlerin transkripsiyonunda rol oynayan bir protein moleküldür. Sitokeratin 18 (Ck18) fleksibl hücre içi iskeleti oluşturarak hücrenin dış faktörlere karşı direnç kazanmasını sağlayan bir ara filamenttir. Vücut kompozisyon analizi, bioelektrik impedans analizi (BIA) adı verilen, el ve ayaklara temas eden elektrotlar yardımı ile yapılan elektriksel ölçümler ile vücut suyu, yumuşak doku ve yağ miktarlarının ölçülmesi işlemidir. Çalışmamızın amacı, aşikar hipotiroidisi olan kişilerde Fetuin A, Nrf-2 ve Ck18 düzeylerindeki değişikliği ve vücut yağ dağılımını araştırmak ve bu belirteçler ile vücut yağ dağılımında oluşabilecek farklılıklar arasındaki ilişkiyi incelemektir. Materyal ve Metot: Çalışmamıza Tip2 DM, esansiyel HT, hiperlipidemi, malignite gibi ek komorbiditesi olmayan ve aşikar hipotiroidisi olan (TSH>10 veya TSH>8 olup T3 ve T4 düşük olan) 20-45 yaş arası 34 kadın hasta alındı. Ayrıca 20-45 yaş arası, sağlıklı 34 kadın kontrol grubu olarak çalışmaya dahil edildi. IX Bulgular: Çalışmamızda hipotiroidili grupta kontrol grubuna göre Fetuin A (606.70±34.22mg/dl,440.02±34.22mg/dl,p:0.00), Nrf-2 (1.26±0.65ng/dl, 0.69±0.19 ng/dl, p:0.00) ve Ck18 (0.36±0.13 ng/dl,0.26±0.16 ng/dl, p:0.02) düzeyleri anlamlı olarak yüksek bulduk. TSH ile Fetuin A düzeyleri arasında anlamlı pozitif korelasyon vardı (r:0.401,p:0.01). Fetuin A ile Nfr-2 arasında anlamlı pozitif korelasyon vardı (r:0.468,p:0.00). Fetuin A ile Ck18 arasında anlamlı pozitif korelasyon vardı (r:0.573,p:0.00). Nrf-2 ile Ck18 arasında anlamlı pozitif korelasyon vardı (r:0.287,p:0.018). Sonuç: Çalışmamızın sonuçları bize hipotiroidide gelişen glukoz metabolizması bozukluklarında Fetuin A'nın, artan oksidatif streste Nrf-2'nin ve değişen vücut kompozisyon analizinde Ck18' in katkılarının olabileceğini düşündürmektedir.
Özet (Çeviri)
Aim: Hypothyroidism, due to the patholojical process in thethyroid gland, is the decrease of T3 and T4 and as a result the increase of serum THS level. It is known that some changes in glucose metabolism occur and insulin resistance develops, oxidative stress increases and fat, muscle and water level of change body in hypothyroid patients. Fetuin-A is a hepatokine which plays a role in the pathogenesis of insulin resistance. Nrf- 2 is a protein that is found as non-functional molecule in cell and plays a role in programmed cell death and transcription of antioxidant function actived free form by its activator. Cytokeratin 18 is an intermediate filament which helps cell to develop resistance to the extrinsic factors by forming flexible intracellular skeleton. Body composition analysis, which is calculated by bioelectrical impedance analysis (BIA), is the process of measurement of body water, soft tissue and fat percentages using electrical measurement by the help of electrodes which contact hands and feet. Our study aims to evaluate the change in Fetuin A, Nrf- 2 and Cytokeratin 18 levels and body fat distribution in hypothyroidism and to analyze the relationship between these indicators body fat distribution. Material and Method: Thirty four women between 20-45 ages who have not an extra comorbidity like DM, essential HT, hyperlipidemia, malignancy and who have overt hypothyroidism (the ones who have TSH>10 or TSH>8 but whose T3 and T4 are low) were taken XI into our study. Besides, 34 healthy women between 20-45 ages are included in the study as a control group. Results: In our study, Fetuin-A, Nfr-2 and Cytokeratin18 levels were significantly higher in the group with hypothyroidism compared to the control group (Fetuin A; 606.70±34.22mg/dl,440.02±34.22mg/dl,p:0.00, Nrf-2;1.26±0.65ng/dl, 0.69±0.19 ng/dl, p:0.00, Ck18;0.36±0.13 ng/dl,0.26±0.16 ng/dl, p:0.02). There was a significant positively correlation between TSH and Fetuin-A. There was a significant positively correlation between Nrf-2 and Fetuin-A. There was a significant positively correlation between Nrf-2 and Cytokeratin 18. Conclusion: The results of our study suggested that there may be contribution of Fetuin- A in glucose metabolism disorders. Nfr-2 in increasing oxidative stress and Cytokeratin 18 in changing body composition analysis in hypothyroidism.