Non-hodgkin lenfomalı hastalarda tedavi öncesi serum ürik asit düzeyinin prognostik önemi
Prognostic importance of serum uric acid level before treatment in patients with NON-hodgkin lymphoma
  1. Tez No: 621737
  2. Yazar: DİDAR ŞENOCAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TUBA HACIBEKİROĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Hematoloji, Hematology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
GİRİŞ VE AMAÇ: Non-Hodgkin lenfoma tüm yaş gruplarında sıklığı artan ve hematolojik maligniteler arasında en sık görülen kanser türüdür. Çalışmamızın amacı NHL olgularında tanı anı ürik asit düzeyinin genel sağkalım üzerine olan etkisini, diğer prognostik faktörler ile ilişkisini araştırarak ürik asitin kendisinin prognostik bir faktör olup olamayacağı sorusuna cevap aramaktır. GEREÇ VE YÖNTEM: Çalışmamıza Sakarya Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Hematoloji Kliniği'nde Ocak 2014-2019 tarihleri arasında başvuran 120 NHL tanılı hasta dahil edildi. Hastaların tanı anı ürik asit düzeylerinin evre, risk grupları, B semptomları, laboratuar değerleri ve tedavi yanıtları ile ilişkisi retrospektif olarak değerlendirilip genel sağkalım ve progresyonsuz sağkalım üzerine etkisi araştırıldı. BULGULAR: Çalışmaya 120 NHL tanılı hasta dahil edildi. Hastanın 52'si (%43,3) kadındı. Ortalama yaşları 59,13±14,24'tü. Ortalama ürik asit düzeyi 6,51±2,053 mg/dl olarak bulundu. Hastaların ürik asit düzeyleri yaşam ve tedavi yanıt durumları ile karşılaştırıldı. Ex olan hastaların ürik asit düzeyleri yaşayanlara göre anlamlı olarak daha yüksekti (p0,05). Ürik asit değeri 6 mg/dl'nin altında olanlar, 6-8mg/dl arasında olanlar ve 8 mg/dl'in üstünde değere sahip olan hastalar genel sağkalım ve progresyonsuz sağkalım açısından karşılaştırıldığında anlamlı bir fark bulunmadı (p>0,05). B semptomu, ürik asit, LDH, ferritin ve IPI skorunun ölüm riski üzerine etkileri incelendiğinde ise risk skoru yüksek olanların düşük olanlara göre ölüm riski 8,092 kat (%95 CI:1,69-38,54) daha fazlaydı, ürik asit değerlerinin ölüm riski üzerine anlamlı bir etkisi bulunmadı (p>0,05). SONUÇ: Çalışmamız sonucunda ürik asitin prognostik diğer faktörler ile anlamlı bir ilişkisinin olmadığı ve sağkalım üzerine etkisinin bulunmadığı gösterilmiştir. Ürik asitin NHL için prognostik bir belirteç olarak kılavuzlarda yer alabilmesi için daha uzun süreli ve daha fazla hasta grubunun takip edildiği çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
INTRODUCTION AND PURPOSE: Non-Hodgkin's lymphoma is the most common type of cancer among hematologic malignancies with increasing incidence in all age groups. The aim of this study was to investigate the effect of uric acid level on overall survival in NHL cases and its relationship with other prognostic factors and to find out whether uric acid itself can be a prognostic factor. MATERIALS AND METHODS: 120 NHL patients admitted to the Hematology Clinic of Sakarya University Medical Faculty Hospital between January 2014-2019 were included in the study. Uric acid levels of the patients at the time of diagnosis; stage, risk groups, B symptoms, laboratory values, treatment responses were evaluated retrospectively and its effect on overall survival and progression-free survival were investigated. RESULTS: 120 NHL patients were included in the study. 52 patients (43.3%) were female. The mean age was 59.13 ± 14.24 years. The mean uric acid level was 6.51 ± 2.053 mg / dl. Uric acid levels of patients were compared with survival and treatment response status. The uric acid levels of ex patients were significantly higher than those of the survivors (p 0.05).There was no significant difference between patients with uric acid values less than 6 mg / dl, between 6-8 mg/dl and patients with values above 8 mg / dl in terms of overall survival and progression-free survival (p> 0.05). When the effects of symptom B, uric acid, LDH, ferritin and IPI score on death risk were examined, the risk of death was found to be 8,092 times higher (95% CI: 1.69-38.54) than those with low risk scores. Uric acid values did not have a significant effect on the risk of death (p> 0.05). CONCLUSION: As a result of our study, it was shown that uric acid had no significant relationship with other prognostic factors and had no effect on survival. In order for uric acid to be included in the guidelines as a prognostic marker for NHL, studies with longer duration and more patient groups are needed.