Dörtlü test yapılan hastaların perinatal sonuçlarının değerlendirilmesi
Evaluation of perinatal results of patients with quad screen test
- Tez No: 621738
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖKHAN AÇMAZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Materyal ve Metod: Ocak 2018 – Ocak 2019 tarihleri arasında dörtlü tarama testi için başvuran, takiplerini ve doğumunu kliniğimizde gerçekleştiren 485 gebenin olduğu retrospektif bir çalışmadır. AFP MoM değeri ≥2, b-hCG MoM değeri ≥2, İNH-A MoM değeri ≥2 ve uE3 MoM değeri ≤0,5 olan hastalar ile perinatal komplikasyonlar arasındaki ilişki değerlendirilmiştir. Bulgular: Gebelerin 30'unda (%6) gestasyonel diabetes mellitus (GDM), 19'unda (%3,9) gestasyonel hipertansiyon (GHT), 46'sında (%9,4) preterm erken membran rüptürü (PPROM), 35'inde (%1,2) preterm doğum, 27'sinde (%5,5) intrauterin gelişme geriliği (IUGR), 19'unda (3,9) preeklampsi, 18'inde (%3,7) polihidroamniyoz, 17'sinde (%3,5) oligohidroamniyoz, 2'sinde (%0,4) gebeliğe bğlı intrahepatik kolestaz (GİK), 5'inde (%1) HELLP Sendromu tespit edilmiştir. AFP MoM ≥2 olması ile GHT, PPROM, preterm doğum, IUGR gelişimi arasında anlamlı ilişki bulunmuştur (p=0,017, p=0,033, p=0,037, p=0,038 ardışık sırayla). GHT riskinde 5,1 kat, preterm doğum riskinde 3,2 kat, IUGR gelişme riskinde 3,8 kat artış olduğu görülmüştür (p=0,007, p=0,027, p=0,023 ardışık sırayla). hCG MoM ≥2 olması ile GHT gelişme riski arasında anlamlı ilişki bulunmuş (p=0,024) olup bu değerin üstünde GHT gelişme riskinde 3,8 kat artış olduğu tespit edilmiştir (p=0,015). İNH-A MoM ≥2 olması ile GHT, HELLP Sendromu gelişimi açısından anlamlı ilişki bulunmuştur (p=0,009, p=0,005 ardışık sırayla).
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of the present study was to evaluate relationship between quad screen test results and adverse perinatal outcomes Material and Methods: In this study, we retrospectively analysed 485 pregnant women who had quad test between January 2018 and January 2019 and after, gave birth and had antenal surveillance at our clinic. Risk of perinatal complications in patients with AFP MoM level ≥2, b-hCG MoM level ≥2, INH-A MoM level ≥2 and uE3 MoM level ≤0,5 is evaluated. Results: Of these 485 patients, 30 (%6) gestational diabetes mellitus (GDM), 19 (%3,9) gestational hypertension (GHT), 46 (%9,4) prematüre rupture of membranes (PPROM), 35 (%1,2) preterm birth, 27 (%5,5) intrauterine growth restriction (IUGR), 19 (%3,9) preeclampsia, 18 (%3,7) polyhydramnios, 17 (%3,5) oligohydramnios, 2 (%0.4) intrahepatic cholestasis of pregnancy (ICP), 5(%1) HELLP syndrome are reported. With the cutoff of ≥2 for AFP MoM; risk of GHT, PPROM, preterm birth, IUGR is significantly increased (p=0,017, p=0,033, p=0,037, p=0,038, respectively). 5,1- fold increase in GHT risk, 3,2- fold increase in preterm birth risk,3,8- fold increase in IUGR risk is found (p=0,017, p=0,033, p=0,037, p=0,038, respectively). With the cutoff of ≥2 for hCG MoM; GHT risk is significantly increased (p=0,024). In patients with hCG MoM ≥2, GHT risk is found to be increase 3,8-fold (p=0.025). With the cutoff of ≥2 for INH-A MoM, significant increases in risks of GHT and HELLP syndrome are founded (p=0,009, p=0,005, respectively). 31 fold increase in risk of HELLP syndrome and 9,4-fold increase in GHT risk is estimated in patients with INH-A MoM ≥2.