Apandisit vakalarının incelenmesi yoluyla yatış süresi kontrol modeli geliştirme
  1. Tez No: 6218
  2. Yazar: KORKUT ERSOY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TEVFİK DİNÇER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hastaneler, Hospitals
  7. Yıl: 1989
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
ÖZET Hastane yönetiminin asıl amacı, en düşük maliyetle, en yüksek nitelik ve nicelikte hizmetler sağlamaktır. Temel problem, hastane kaynaklarının verimli“biçimde kullanımıdır. Bu temel problemin çözümü, planlama ve kontrol süreçlerine gerekli ”bilgi sağlandığında, kolaylaşacaktır. Hastalık türüne bağlı olarak yatış sürelerini tahmin ede bilme, yönetim bilgi sistemine büyük katkı sağlayacaktır. Bu araştırmada, Hacettepe Üniversitesi Uygulama Hastanesinde, 1987 yılı içinde yatan 124 apandisit vakası, hasta dosyaları, hastalık indeks kartları ve hasta çıkış ücret kartlarında incelenmiştir. İncelemede hastalara ait yaş, cinsiyet, ikamet, vaka kodu, yatış statüsü, yatış şekli ve komplikasyon gibi değişkenlerin yatış sürelerini nasıl etkilediği, istatistiksel olarak analiz edilmiştir. Elde edilen bulgularla, yaş gruplarına göre yatış süresini tahmin etmeye yardımcı kontrol modeli gelişti rilmeye çalışılmıştır. 56
Özet (Çeviri)
SUMMARY The main objective of hospital administration is to provide the highest quality and quantity of health care and medical services with a minimum cost. The "basic problem of this study is the efficient use of hospital resources. The solution of the problem will be easier when the necessary data is obtained for the planning and controlling processes. It is also beleived that estimation of the length of stay according to the types of illnesses also contribute the administration information system, a great deal. The records of 124 inpatient appendicitis cases at Hacettepe University Teaching Hospital in 1987» were, examined by checking patient records, illness index and inpatient discharge cards at this study. Variables like age, sex, residence, casecode, hospitilization statue, hospitilization type and complications which affect the lenght of the stay were statistically analyzed. According to the findings an attempt was maid to develop a control model to estimate the lenght of stay.by age groups. 57