Karpal tünel sendromlu hastalarda vitamin D, vitamin B12 ve folik asit düzeylerinin karşılaştırılması
Comparison of vitamin D, vitamin b12 and folic acid levels in patients with carpal tunnel syndrome
  1. Tez No: 621844
  2. Yazar: EMRE SAĞIR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NURDAN YILMAZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Giriş: Karpal Tünel Sendromu (KTS), median sinirin karpal tünel (KT) içerisinde kompresyonu sonucu meydana gelen klinik bir tablodur. Bu çalışmada klinik ve elektrofizyolojik olarak KTS tanısı almış hastalarda 25(OH) vitamin D, vitamin B12 ve folik asit düzeylerini tespit edip, hastalık şiddeti ile ilişkisini ortaya koymak amaçlandı. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya 18-70 arası, klinik ve elektrofizyolojik olarak KTS tanısı konulan 100 hasta ile klinik ve elektrofizyolojik olarak normal olan 40 kontrol grubu dahil edilmiştir. Klinik ve yüzeyel elektromiyografi (EMG) ile tanı konulan hastalar hafif, orta ve ağır KTS olarak 3 gruba ayrılmıştır. Hastalar klinik açıdan Vizüel Analog Skala (VAS), Boston Karpal Tünel Sendromu Anketi ve The Leeds Assessment of Neuropathic Symptoms and Signs (LANSS) Ağrı Ölçeği ile değerlendirilmiştir. Ön tanı olarak KTS düşünülmüş ancak yüzeyel EMG sonucu KTS ile uyumlu gelmemiş hastalar dışlama kriterlerindeki hastalık ve durumlar dışlandıktan sonra kontrol grubu olarak alınmıştır. Hasta ve kontrol grubundaki tüm bireylerde 25(OH) vitamin D, vitamin B12 ve folik asit kan düzeyleri bakılmıştır. Hasta grupları (hafif, orta, şiddetli) ile kontrol grubu (yüzeyel EMG normal) arasında vitamin D, vitamin B12 ve folik asit düzeyleri açısından anlamlı bir fark olup olmadığı araştırılmıştır. Bulgular: Vaka grubunda 84 kadın (%84) ve 16 erkek (%16) hasta vardı ve vaka grubunun yaş ortalaması 52,65±11,74'idi. 30 hastanın semptom süresi 1 yıldan az, 54 hastanın 1-5 yıl arasında, 16 hastanın ise 5 yıldan fazla klinik semptom süresi mevcut idi. Klinik, fizik muayene ve elektrofizyolojik çalışmalar sonucunda 30 hasta hafif, 49 hasta orta ve 21 hasta ağır derecede KTS tanısı almıştır. Vaka grubunun 25(OH) vitamin D düzeyi ortalaması 16±10.86, B12 vitamin düzeyi ortalaması 343.37±163.80, folik asit düzeyi ortalaması 8.58±3.88 olarak bulunmuştur. Kontrol grubunda ise bu değerler sırasıyla 16.33±11.66, 328.32±121.46 ve 8.27±2.79'dir. Vaka grubu ile kontrol grubu arasında 25(OH) D vitamini, B12 vitamini ve folik asit düzeyleri karşılaştırılmış ve istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmamıştır (p>0.05). Fakat 25(OH) D vitamini bütün gruplarda düşük seviyelerde bulunmuş ve vaka grubunda istatistiksel olarak anlamlı olmasa da daha düşük düzeylerde saptanmıştır. Yine B12 vitamin düzeyleri de istatistiksel olarak anlamlı olmasa da vaka grubunda daha düşük düzeylerde bulunmuştur. Klinik semptomların süresi ile KTS'nin şiddeti arasında; VAS skoru, Boston semptom şiddet skalası skoru ve LANSS ağrı ölçeği skoru ile KTS şiddeti arasında istatistiksel olarak anlamlı olacak şekilde pozitif yönde bir korelasyon saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Introduction: Carpal Tunnel Syndrome (CTS) is a clinical picture resulting from compression of the median nerve in the carpal tunnel. In this study, it was aimed to determine the level of vitamin D, vitamin B12 and folic acid in patients diagnosed with carpal tunnel syndrome clinically and electrophysiologically and to reveal its relationship with disease severity. Materials and Methods: The study included 100 patients between 18-70 years, clinically and electrophysiologically diagnosed as CTS, and 40 clinical and electrophysiologically normal control groups. Patients diagnosed with clinical and superficial electromyography (EMG) were divided into 3 groups as mild, moderate and severe CTS. Patients were evaluated clinically with the Visual Pain Scale (VAS), Boston Carpal Tunnel Syndrome Questionnaire and The Leeds Assessment of Neuropathic Symptoms and Signs Pain Scale. As a preliminary diagnosis, CTS was considered, but patients whose superficial EMG results did not comply with CTS were taken as the control group after excluding diseases and conditions in the exclusion criteria. Vitamin D, vitamin B12 and folic acid blood levels were examined in all individuals in the patient and control groups. It was investigated whether there was a significant difference between patient groups (mild, moderate, severe) and control group (superficial EMG normal) in terms of vitamin D, vitamin B12 and folic acid levels. Results: There were 84 female (%84) and 16 male (%16) patients in the case group and the mean age of the case group was 52.65±11.74. Symptom duration of 30 patients was less than 1 year, 54 patients were between 1-5 years and 16 patients had clinical symptoms longer than 5 years. As a result of clinical, physical examination, and electrophysiological studies, 30 patients were diagnosed with mild, 49 patients with moderate and 21 patients with severe CTS. The mean vitamin D level of the case group was 16±10.86, the average level of vitamin B12 was 343.37±163.80, the average of folic acid level was 8.58±3.88. In the control group, these values are 16.33±11.66, 328.32±121.46 ve 8.27±2.79 respectively. Vitamin D, vitamin B12 and folic acid levels were compared between the case group and the control group and no statistically significant difference was found (p> 0.05). However, vitamin D was found at low levels in all groups and was found at lower levels, although not statistically significant in the case group. Also, vitamin B12 levels were found to be lower in the case group, although not statistically significant. Between the duration of clinical symptoms and the severity of CTS; a positive correlation was found between the VAS score, Boston symptom severity scale score, and LANSS pain scale score and CTS severity, which was statistically significant.