Adölesanların sosyal medyada ve günlük yaşamda fiziksel görünüm karşılaştırmalarının yeme tutum bozukluğu ile ilişkisi
Associations between the physical appearance comparison in social media and daily life with disordered eating attitudes in adolescents
- Tez No: 621845
- Danışmanlar: PROF. DR. NURAY KANBUR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Nutrition and Dietetics, Child Health and Diseases
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Adölesan Sağlığı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Vücut görüntüsünden memnuniyetsizlik, yeme bozukluğu etiyolojisinde rol oynamaktadır. Fiziksel görünüm karşılaştırması ise beden imgesi memnuniyetsizliğine yol açabilmektedir. Sosyal ortamdaki görünüm karşılaştırmasının beden imgesi memnuniyetsizliği ve yeme tutum bozukluğu ile ilişkili olabileceğini düşünüyoruz. Çalışmamızın amacı, adolesanlarda sosyal medya ve günlük yaşamda fiziksel görünüm karşılaştırmasının yeme tutum bozukluğu ile ilişkisini araştırmaktır. İlk aşamada, Fiziksel Görünüm Karşılaştırma Ölçeğinin (FGKÖ) türkçesinin ve bu ölçekten uyarlanan Sosyal Medyada Fiziksel Görünüm Karşılaştırma Ölçeğinin (SMFGKÖ) geçerlilik–güvenirlik çalışması yapılmıştır. 2.aşamada olan uygulama aşamasında, 1384 ergenin, sosyal medya kullanım öyküleri alındıktan sonra FGKÖ,SM-FGKÖ ve Yeme Tutum Testi-26 (EAT-26) ölçeği uygulanmıştır. Ergenler erken (10-13yaş), orta (14-16yaş), geç (17-22yaş) ergen olarak gruplandırılmıştır. FGKÖ'de yer alan 11 soru için Cronbach alfa katsayısı 0,914, SMFGKÖ'de yer alan 10 soru için Cronbach alfa katsayısı 0,947 olarak belirlenmiştir. Ergenlerin yaş ortalaması 14,31 ±2,02 yıl (10-22) bulunmuştur ( %50,4'ü kız,%49,6'sı erkek).
Özet (Çeviri)
Comparing physical appearance with others may lead to dissatisfaction of the body image and disordered eating. Adolescents using social media can make unlimited comparisons between self and images shared by others via social media. The aim of this study was to evaluate the relationships between eating attitudes and physical appearance comparison in daily life versus on social media in adolescents.Validation and reliability study of the Turkish version of Physical Appearance Comparison Scale Revised (PACS-R) was completed and the Social Media Physical Appearance Comparison Scale (SM-PACS) was generated based on PACS-R by the authors. A semi-structured questionnaire about the purpose, type, frequency, duration of social media use (SMU) was developed to collect descriptive data on how the adolescents use social media. Adolescents aged 10-22 years old were included and grouped into early (10-13 years), middle (14-16 years) and late (17-22 years) adolescence. They were asked to fill-in PACS-R, SM-PACS and Eating Attitudes Test (EAT-26). The Turkish version of PACS-R and SM-PACS were found reliable and valid (Cronbach alpha coefficient:0,914 for PACS-R, 0,947 for SM-PACS). A total of 1384 adolescents (50.4% female, 49.6% male) have completed the study. The mean age was 14,31±2,02 years.