Ratlarda deneysel ince barsak iskemi-reperfüzyon modelinde iloprost ve n-asetilsistein'in beraber kullanımının iskemi-reperfüzyon hasarı ve thiol/disülfit dengesi üzerine etkisinin araştırılması
Investigation of the effect that iloprost and n-acetylstystine on bowel ischemia-reperfusion model on ischemia-reperfusion damage and the thyol / disulphite balance
  1. Tez No: 621846
  2. Yazar: YASİN ALPER YILDIZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATİH ALTINTOPRAK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
GİRİŞ VE AMAÇ: Barsak arteriyel kan akımının kısmen veya tamamen tıkanması sonrası intestinal iskemi; kan akımının yeniden sağlanması ile reperfüzyon hasarı ortaya çıkmaktadır. İntestinal İskemi Reperfüzyon (İİR) hasarı çoklu organ yetmezliğine ve ölüme neden olabilir. Bu çalışmanın amacı İİR hasarına İloprost (İL) ve N- asetilsistein'in (NAC) etkisini araştırmaktır. GEREÇ VE YÖNTEM: Ağırlıkları 200-300 g arasında değişen 30 adet Sprague Dowley rat her birinde 6'şar denek olacak şekilde 5 gruba ayrıldı. Ketamin ksilazin verilerek supin pozisyonda batın traşı yapılıp povidon iyodür ile boyanan ratlara median insizyon yapılarak ile batına girildi. Sham grubuna herhangi bir cerrahi işlem yapılmadan sadece barsak örnekleri ve kan alındı. İİR grubunda KMA diseke edilip klemp yardımıyla barsak iskemisi yapıldı. Cilt cilt stapleri ile kapatıldı. 45 dakikalık iskemi süresi tamamlanınca batın açıldı. KMA deklempe edilerek ince barsak 120 dakıka reperfuzyona bırakmak üzere cilt cilt stapleri ile kapatıldı. 120 dakika tamamlandıktan sonra batın tekrar açılarak hayvanlar sakrifiye edilip barsak örnekleri ve kan alındı.İİR+ İL grubunda reperfüzyondan yarım saat önce 2mcg/kg İloprost İ.P verilerek aynı işlemler uygulandı. İİR+NAC grubunda N-Asetilsistein reperfüzyondan yarım saat önce 300 mg/kg İ.P olarak verilip aynı işlemler yapıldı.İİR+NAC+İL grubunda ise yine reperfüzyondan yarım saat önce 2mcg/kg İloprost İ.P ve N-Asetilsistein 300 mg/kg İ.P verilerek aynı işlemler uygulandı reperfüzyon tamamlandıktan sonra diğer gruplardaki gibi hayvanlar sakrifiye edilerek barsak ve kan örnekleri alındı. BULGULAR: İİR+NAC grubunun Chiu Skoru ortalaması İİR grubuna ve İİR+İL grubuna göre daha düşük bulundu, ancak bu gruplar arasında istatiksel anlamlı farklılık saptanmadı(p>0.05). Sham grubu skorlarının İİR, İİR+İL, İİR+NAC, İİR+NAC+İL skorlarına göre belirgin düşük ve istatiksel olarak anlamlı olduğu belirlendi. NAC, İL ve ikisinin birlikte verildiği gruplarda Redükte Tiyol, NT/TT oranlarının İİR grubuna göre artmış olarak ve Okside Tiyol, Disülfit/TT ve Disülfit/NT oranlarının İİR gruplarına göre azalmış olarak bulundu (p0,05). SONUÇ: İİR hasarı modelinde İloprost ve N- Asetilsistein'in birlikte kullanımının tek başına N-Asetilsistein kullanımından üstün olmadığı bulunmuştur. Çalışmamızın İİR hasarında Tiyol-Disülfit hemostazı parametrelerinin antioksidan mekanizmayla ilgili belirteç olarak kullanılabileceğini ve sonuçlarımızın yeni çalışmalara katkıda bulunacağını düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
SUMMARY INTRODUCTION AND PURPOSE: Intestinal ischemia occurs after partial or complete obstruction of the intestinal arterial blood flow and reperfusion injury occurs with the re-supply of blood flow. Intestinal Ischemia Reperfusion (IRR) damage can cause multiple organ failure and death. The aim of this study is to investigate the effect of Iloprost (IL) and N- acetylcysteine (NAC) on IRR damage. MATERIALS AND METHODS: 30 Sprague Dowley rats weighing between 200-300 g were divided into 5 groups, each with 6 subjects. The rat was shaved in a supine position by giving ketamine xylazine, and the rats were stained with povidone iodide and entered into the abdomen by making a median incision. Only intestinal samples and blood were collected from the Sham group without any surgical procedures. In IIR group, KMA was dissected and intestinal ischemia was performed with a clamp. The skin was closed with skin staples. When the 45-minute ischemia time was completed, the abdomen was opened. KMA declamped and the skin was closed with skin staples to allow for 120 minutes of reperfusion. After reperfusion the abdomen was reopened and animals were sacrificed and intestinal samples and blood were collected. In IIR + IL group, 2mcg / kg Iloprost I.P was given half an hour before reperfusion and the same procedures were applied. In IIR + NAC group, N-Acetylcysteine was given as 300 mg / kg I.P half an hour before reperfusion and the same procedures were performed. In IIR + NAC + IL group, the same procedures were applied by giving 2mcg / kg Iloprost I.P and N-Acetylcysteine 300 mg / kg I.P, half an hour before reperfusion. RESULTS: The average of Chiu Score of the IIR + NAC group was lower than the IIR group and the IIR + IL group, but there was no statistically significant difference between these groups(p>0,05). Sham group scores were determined to be significantly lower and statistically significant compared to IIR, IIR + IL, IIR + NAC, IIR + NAC + IL scores(p0,05). Similarly the Oxidized Thiol, Disulfide / TT and Disulfide / NT results of the NAC group were found to be lower than the İİR + İL and İİR + İL + NAC groups, but there was no statistically significant difference between these rates(p>0,05). CONCLUSION: It was found that the use of Iloprost and N-Acetylcysteine in the IIR injury model was not superior to the use of N-Acetylcysteine alone. We think that Thiol-Disulfide hemostasis parameters can be used as an indicator of antioxidant mechanism in IIR damage and our results will contribute to new studies