Windsim programı kullanılarak Çatalca bölgesinde rüzgâr enerji santrali mikro-konuşlandırma çalışması
Micro-siting of wind power plant study in Çatalca regionusing windsim program
- Tez No: 621906
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MERAL ALTINAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Energy
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Enerji Sistemleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Rüzgâr enerji santrali kurulumunda önemli iki nokta; rüzgâr türbinlerinin birbirini etkilemeyecek şekilde konumlandırılması ve kurulum planlanan bölgenin rüzgâr karakteristiğine uygun türbin seçiminin yapılmasıdır. Türbinlerin yerleşiminin ve enerji potansiyeli hesabının doğru bir şekilde yapılabilmesi için kurulum planlanan sahanın yüzey şekilleri ve rüzgâr rejimine uygun program seçimi yapılmalıdır. Düz bir alana ve stabil bir rüzgâr rejimine sahip sahalarda lineer modellemeli programlar, daha kompleks bir alan ve türbülanslı rejime sahip sahalarda ise Hesaplamalı Akışkanlar Dinamiği veya yaygın ismiyle CFD (Computational Fluid Dynamics) yöntemini kullanan programlar kullanılmalıdır. Bu çalışmada, 81 metrelik bir rüzgâr ölçüm istasyonundan alınan 1 yıllık rüzgâr verileri ile Çatalca bölgesinin kompleks arazi yapısına uygun olduğu düşünülen CFD tabanlı WindSim programı kullanılarak, rüzgâr enerji santrali mikro-konuşlandırma çalışması yapılmış, optimum noktalara yerleştirilen rüzgâr türbinlerinin kapasite faktörleri hesaplanmış ve yıllık enerji üretim potansiyelleri belirlenmiştir. Bu çalışma ile Çatalca bölgesinin rüzgâr enerjisi kapasite faktörü de tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Two important points about wind power plant installation; wind turbines are positioned in such a way that they do not affect each other and select of turbines according to the wind characteristics of the planned area. In order to determine the location of the turbines and to calculate the energy potential correctly, the program should be selected in accordance with the surface shapes of the planned site and the wind regime. In areas with a flat area and a stable wind regime, linear modeling programs should be used, and in areas with a more complex area and turbulent regime, CFD (Computational Fluid Dynamics) should be used. In this study, a year wind data obtaine from 81 meters wind measurement station, the capacity factors of the wind turbines placed at optimum points were calculated by using the CFD based WindSim program, which is thought to be suitable for the complex land structure of Çatalca region, and the wind turbines placed at the optimum points were calculated and annual energy production potentials were determined. In this study, wind energy capacity factor of Çatalca region was determined.