Akvaryum bitkilerinden bacopa sp.'nin büyümesi üzerine farklı substratların etkisi
The impact of different substurate on the growth parametre of the aquarium plant (Bacopa sp.)
  1. Tez No: 621907
  2. Yazar: SELİM EMİRZEOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EBRU YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Balıkçılık Teknolojisi, Su Ürünleri, Fisheries Technology, Aquatic Products
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ordu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Balıkçılık Teknolojisi Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu çalışmada, akvaryum bitkilerinden Bacopa sp'nin büyümesi üzerine farklı substratların etkisi araştırılmış ve en uygun yetiştirme ortamı belirlenmeye çalışılmıştır. Deneme; 4 grupta 3 tekerrür olacak şekilde tasarlanmıştır. Deneme 08 Nisan – 08 Temmuz 2019 tarihleri arasında (90 gün) sürmüştür. Büyüme parametreleri deneme başı ve deneme sonunda ölçülmüştür. Denemede substrat olarak; dere kumu, lav kırığı, zeolit ve perlit materyalleri kullanılmıştır. Her bir akvaryuma 15 adet ve toplamda 180 adet Bacopa sp. bitkisi dikilmiştir. Bitkilerin deneme başında ve 30 gün aralıklarla yaş ağırlıkları (g), toplam boy uzunluğu (cm), kök uzunluğu (cm), yaprak sayısı (adet) ve sürgün sayısı (adet) ölçümleri yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study was carry out to determination of the impact of different substurate on the growth Bacopa sp. The testing was designed to obtain three replicateing in 4 groups. This treatment was carry out between 08 April and 08 July 2019 (90 d). Growth parameters were measured at the beginning and end of the experiment. River sand, lava fracture, zeolite and perlite materials were used as substurate. In this thesis was planed total 180 Bacopa sp. 15 Bacopa sp., in each aquarium. Wet weights (g), total height (cm), root length (cm), number of leaves (number) and number of shoots (number) were measured at the beginning of the experiment and then with the 30-days intervals. In the experiment, tetrazone fish (Puntius tetrazona Bleeker, 1955) was used. In each aquarium, 10 fishes were placed and they were fed twice a day until they became full up. This results were found significant statistical. The highest values was calculated the wet weight of the river sand group (0.30±0.09 g), the number of shoots (0.69±0.31 pieces), the number of leaves (3.80±1.42 pieces), the specific growth rate wet weight (0.93 g) and specific growth rate number of leaves (0.15 pieces). Total length of zeolite group was determinated 5.42±1.99 cm.