İmza/paraf taklidine mesleki bilgi ve deneyimin etkileri
Effects of occupational knowledge and experience on simulated signatures/initials
  1. Tez No: 621908
  2. Yazar: RAHMİ GÜLTAKAR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYLİN YALÇIN SARIBEY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Adli Tıp, Forensic Medicine
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Bağımlılık ve Adli Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Adli Bilimler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
İmza incelemeleri adli belge incelemelerinin hassas inceleme gerektiren konularındandır. Bu çalışmada içerisinde bir çok güvenlik özelliği (büyük/küçük harf karakteri, özel sembol, noktalama/sedil işaretleri, el kaldırma hareketleri, yatay/dikey çekiliş hareketleri vb.) barındıran bir adet tetkik konusu prototip imza ve paraf ile mukayese amacıyla (prototipler ile aynı şahıs eli ürünü olan) iki adet imza ve paraf daha oluşturulmuştur. Bu aynı şahıs eli ürünü olan üç adet imzadan/paraftan biri imza inceleme uzmanı olan ve imza inceleme uzmanı olmayan toplam 36 deneğe serbest taklit yöntemiyle taklit etmeleri için verilmiştir. 36 deneğin tümü bu prototipleri serbest taklit yöntemiyle taklit ederek, 36 adet taklit imza ve paraf oluşturmuşlardır. Daha sonra prototipler ile aynı şahıs eli ürünü olan diğer iki mukayeseye“6”ve“7”kodları verilerek, deneklerden elde edilen otuzaltı mukayeseye eklenip otuzsekiz adet mukayese olarak temin edilen bu sonuçlar yedi farklı incelemeci imza uzmanına incelettirilerek, imza/paraf taklit etmenin, imza inceleme uzmanı olmaya mı yoksa yeteneğe mi bağlı olduğunun tespitine çalışılmıştır. Yedi incelemecinin yedisi de, tarafımızdan oluşturulan ve“6”ile“7”kodları verilerek, otuz altı denekten temin edilen mukayeselere bilerek karıştırdığımız bu iki örneğin prototip imza ve parafa benzedikleri ve tetkik konusu (prototip) imza ve paraf ile aynı şahıs eli ürünü/mahsulü olduğu yönünde kararlar vermişlerdir. İncelemecilerden dört adedi ise 'Q' kodu verilerek tasnif edilmiş olanın prototip imza ile benzerlikler gösterdiği, bir adedi ise benzerlikler görülmekle birlikte farklı kişi eli ürünü olduğu yönünde kararlar vermişlerdir. 'Q' kodlu mukayese konusu taklit imza ve parafın, 36 denekten imza inceleme uzmanı olmayan deneklerden oluşan 18 kişilik grup içerisindeki örneklerden olması imza taklit etme işinin uzmanlıktan ziyade yetenek işi olduğu görüşünü desteklemiştir
Özet (Çeviri)
Forensic signature examinations are one of the branches of forensic document examinations which require a sensitive examination. In this study one prototype of questioned signature and one prototype of initial which contain various security features (lower case/upper case characters, special symbols, punctuation signs, pen lift movements, horizontal/vertical lines etc.) have been created and additional two signatures and initials (products of the same subject who has produced the prototypes) have been created in order to compare with questioned signatures/initials for the examinations. One of the three signatures / initials, which are signed by same person, was given to a total of 36 subjects (35 of subjects who are non-signature examination experts and one of subjects who is a signature examination expert) to simulate signatures/initials by free hand simulation method. All the 36 subjects have produced 36 simulated signatures/initials by simulating these prototypes with free hand simulation method. Then, other two subject' comparison documents produced by same person and which coded as“6”and“7”were added to 36 subject comparison documents. A total of 38 comparison documents were examined by seven forensic signature examination experts and it has been tried to determine whether the signature / initial simulation success depends on being a signature examination expert or talent. All of the seven experts were reached an opinion that two specimens created by researcher and given the codes“6”and“7”and deliberately mixed into comparisons obtained from thirty-six subjects, were similar to prototype signatures and initials, and that they were signed by same person who signed questioned signatures/initials. Four of the experts decided that there are similarities between 'Q' coded one and prototype signature but one of the experts decided that 'Q' coded one and prototype signature were signed by different persons despite similarities. The view of signature simulation success depends on talent rather than being a signature examination expert has been supported when it has been considered that the“Q”coded simulated signature and initial is in the group of 18 subjects which does not include an expert.