Copper removal from regenerated pickling solutions of steel plants
Çelik fabrikalarındaki rejenere dekapaj çözeltisinden bakırın gerikazanımı
- Tez No: 621912
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDULLAH ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Dekapaj, metalleri zorunlu şartlar için hazırlayan, inorganik asitlerle yapılan, bir metal yüzey işleme tekniğidir. İşlem önemli ölçüde atık asit oluşturur, çünkü işlem tamamlandığında büyük miktarda asit harcanır. Atık asidin çevreye etkisi belirgindir. Atık çözelti, metal yüzeyin kirleticilerini içerir ve aynı zamanda değerli ürünlerin, metal tuzlarının ve bakırın da kaynağıdır. Dekapaj çözeltisindeki bakır konsantrasyonu 100 ppm seviyesini aştığında, çelik şeritlerin üzerine rastgele bakır kaplanması meydana gelir ve bu da görsel uyumsuzluğa neden olur. Ayrıca, bakır içeriğinin artması ile dekapaj verimi düşer. Toksik yapıları nedeniyle çözeltinin temizlenmesi zorunludur. Bu tez çalışmasının amacı, dekapaj çözeltisinin geri kazanımı için çevre dostu ve düşük maliyetli bir elektrokaplama yöntemi geliştirmektir. Çalışma, bakır içeriğinin azaltılmasından ve dekapaj çözeltisinin ömrünün bu şekilde uzatılmasından oluşmaktadır. Bu uygulamayla, atık depolama alanlarındaki atık miktarının azaltılması ve gerekli kimyasalların kullanılması hedeflenmiştir. viii Çalışma literatürden ve aynı zamanda Türkiye'deki sanayiden bilgi toplayarak gerçekleştirilmiştir. Çalışma, Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ), Borçelik ve Borusan Teknoloji Bölümü ile Ar-Ge birimi işbirliğiyle yapılmıştır. Bakırın uzaklaştırılması kapsamında, uygulanan akım yoğunluğu, işlenebilir bakır konsantrasyonu ve elektroliz süresinin bakır toplama üzerindeki etkileri incelenmiştir. Akım yoğunluğu en etkili parametre olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Pickling is a metal surface treatment technique, made by strong inorganic acids to prepare metals for subsequent processes. The process generates a substantial amouınt of waste acid because large amount of acid is spent during the process. The impact of the waste acid to the environment is noticeable. The waste solution contains the contaminants of the metal surface and it is also a source of valuable products, metal salts and copper. When the concentration of copper in the pickling solution exceeds the level of about 100 ppm, randomly plating of copper onto the steel strips which causes visual incompatibility occur. Furthermore, efficiency of pickling decreases with the increase of copper content. Due to their toxic nature, the treatment is mandatory. The aim of this study is to develop an environmentally-friendly and cost-efficient way for recovery of pickling solution using electrodeposition method. The work consisted of reducing the copper content and to extend the lifetime of the pickling solution by this way. By this process, it was also aimed to reduce the amount of landfilled waste and utilize the needed chemicals. vi The work was performed by gathering information from literature but also from industry in Turkey. The work has been a collaboration between the Middle East Technical University (METU), Borcelik and Borusan Technology Department and R&D Co. Within the scope of copper removal, effects of applied current density, treatable copper concentration and electrolysis duration on copper deposition were studied. Current density was determined as the most effective parameter.