Poli (Tiyonin) destekli pt nanopartikülleri kullanılarak metanolün elektrokatalitik yükseltgenmesi
Electrocatalytic oxidation of methanol using poly (Thionine) supported pt nanoparticles
  1. Tez No: 621930
  2. Yazar: NESRİN KURT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUTLU SÖNMEZ ÇELEBİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ordu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Analitik Kimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
Önerilen yüksek lisans tezinin amacı destek malzemesi olarak PTH iletken polimerinin kullanıldığı Pt nanopartiküllerinin hazırlanması ve elde edilen Pt/PTH katalizör sisteminin metanolün elektrokatalitik yükseltgenmesi için etkinliğinin test edilmesidir. Çalışmada Pt/PTH katalizör sistemi kalem grafit elektrot (PGE) yüzeyinde sentezlenmiş, böylelikle nispeten ucuz ve hazırlanması kolay bir katalizör sisteminin geliştirilmesine olanak sağlanmıştır. Tez kapsamında Pt/PTH katalizörünün hazırlanması için deneysel koşullar optimize edilmiş ve optimum koşullarda hazırlanan katalizör elektrokimyasal ve fiziksel yöntemlerle karakterize edilmiştir. Katalizörün hazırlanma koşullarının optimize edilmesi için farklı koşullarda hazırlanan katalizör sistemleri ile methanol çözeltisinin dönüşümlü voltamogramları kaydedilmiş ve elde edilen yükseltgenme pik akımları karşılaştırılmıştır. Geliştirilen katalizör sisteminden en yüksek verimin elde edilmesi için polimer film kalınlığı, polimer filmine immobilize edilen Pt miktarı, indirgenme süresi gibi deneysel koşullar ayrı ayrı çalışılmış ve optimum deneysel koşullar saptandıktan sonra hazırlanan katalizör dönüşümlü voltametri ve taramalı elektron mikroskobu ile görüntüleme yöntemleriyle karakterize edilmiştir. Tez kapsamında elde edilen veriler ışığında, hazırlanan Pt/PTH katalizör sisteminin metanolün elektrokatalitik yükseltgenmesi için yüksek aktivite gösterdiği ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
The purpose of the current thesis is to prepare Pt nanoparticles using conducting poly(thionine) as the support material and test the electrocatalytic activity of the prepared Pt/PTH catalyst system towards methanol oxidation. In the study, the Pt/PTH system has been prepared on the surface of a pencil graphite electrode (PGE) leading to development of an easy-to-prepare catalyst system with relatively low cost. In the scope of the thesis, experimental conditions for the preparation of the Pt/PTH catalyst system have been optimized and the catalyst prepared under optimum conditions has been characterized with electrochemical and physical methods. For the optimization studies, cyclic voltammograms of methanol has been recorded and the oxidation peak current values have been compared for different experimental conditions. In order to obtain the best performance, various experimental parameters such as polymer film thickness, Pt loading, and reduction time have been studied separately and cyclic voltammetry and scanning electron microscopy have been used for the characterization of the catalyst prepared under optimum conditions. According to the experimental data, it can be concluded that the prepared Pt/PTH catalyst system reveals high catalytic activity towards electrocatalytic oxidation of methanol.