Nesne tabanlı metrikler kullanılarak yazılım projeleri maliyetlerinin tahmin edilmesi
Prediction of software project costs using object-oriented metrics
- Tez No: 621937
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BÜLENT TUĞRUL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Yazılım metrikleri, yazılım projelerinin ölçülebilen ya da yapılan bu ölçümlere göre hesaplanan değerlerine denir. Yazılım metrikleri, yazılımların test, geliştirme, bakım, hata giderme ve proje yönetimi gibi konularda yazılımın birçok yönden değerlendirilmesini sağlayan ölçüm yöntemleridir. Bir yazılım geliştirici maliyet, hata, güvenilirlik, test, güvenlik tahminleri gibi birçok zorlu ihtiyaçlar ile baş etmek durumundadır. Yazılım geliştirmenin büyük oranda payını insan gücü oluşturduğundan yapılan işin her aşamada takibi de önem arz etmektedir. Bu yüksek lisans tez çalışmasında sık kullanılan yazılım metrikleri, bu metriklerin sonuçlarının değerlendirilip analiz edilmesi ve yazılım ölçüm metrikleri ile ilgili çalışmalar anlatılmış, literatür taraması sonrasında 103 farklı Java kütüphanesinin majör versiyonlarına ait kaynak kodlar Github ve Maven Repository kaynaklarından elde edilmiş, bu kodlar Source Monitor adlı yazılım metrik ölçüm aracına girdi olarak verilerek, 13 farklı yazılım metriği bu kütüphaneler için hesaplanmıştır. Metrik sonuçları normalize edilerek, Rapidminer uygulaması kullanılarak 3 farklı makine öğrenme algoritmasına kaynak olarak verilmiş, algoritmaların parametrelerindeki değişime göre hata payı (RMSE) değişimi takip edilmiştir. Bu veriler ışığında yazılım versiyon değişikliğindeki maliyet ölçümlemede minimum hata oranı hangi algoritmada ve hangi parametrelerle gerçekleşebileceği gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Software metrics are the values of software projects that can be measured or calculated measurements. They are measurement methods enabling software to be evaluated in many ways such as software testing, development, maintenance, troubleshooting, and project management. A software developer has to cope with many demanding needs such as cost, error, reliability, testing, and security estimates. As the majority of software development is manpower, monitoring of the work at every stage is also important. In this master thesis, software metrics that are used frequently, evaluation and analysis of the results of these software metrics and studies related with software measurement metrics are explained. 13 different software metrics from Github and Maven Repository were calculated for these libraries by giving the software as input to the metric measurement tool named Source Monitor. Metric results were normalized and given as a source for 3 different machine learning algorithms by using Rapidminer application. According to this study, it is observed which algorithm and parameters can be realized with minimum error rate (RMSE) in cost measurement in software version change.