Enhancing web accessibility using deep convolutional networks and natural language processing techniques
Derin evrımsel ağlar ve doğal dil işleme teknikleri kullanılarak web erişilebilirliğinin artırılması
- Tez No: 825159
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ JAWAD RASHEED
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yazılım Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yapay Zeka ve Veri Bilimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Derin sinir ağları (DNN) ve Evrişimli sinir ağları (CNN), görüntü sınıflandırma, doğal dil işleme, nesne algılama ve görüntü bölümleme için kullanılan yapay sinir ağlarıdır. Bu teknikler, web sitelerinin erişimini zorlaştıran bir tür engeli olan kişiler için web sitelerinin dostça kullanımına yardımcı olur. Bu çalışmada, farklı veri kümeleri kullanılarak verilen görüntüler için altyazı oluşturmak için DNN ve CNN seçilmiş ve kullanılmış ve sistem değerlendirmesi için BLEU ve WER gibi metrikler kullanılmıştır. Çalışmanın sonuçları, derin öğrenme tekniklerinin görme engelli bireyler için web erişilebilirliğini artırmadaki etkinliğini vurgulayarak umut verici sonuçlar ortaya koydu. Etkili bir şekilde geliştirilmiş sistem, resimler için kesin ve açıklayıcı altyazılar sağlayarak, tarama deneyimini geliştirir ve baskı bozukluğu olan kişiler için bilgiye erişilebilirliği geliştirir. Bu gelişmeler, doğal dil işlemenin (NLP) kullanımı yoluyla akıllı makinelere olanak sağlama ve insanlar ile bilgisayarlar arasında dil tabanlı iletişimi kolaylaştırma gibi daha geniş bir hedefle uyumludur.
Özet (Çeviri)
Deep neural networks (DNN) and Convolutional neural networks (CNN) are artificial neural networks used for image classification, natural language processing, object detection, and image segmentation. These techniques aid in the friendly usage of websites for people who have some kind of disability making it difficult for them to access. In this study, DNN and CNN were opted and employed to generate captions for the given images using different datasets, and metrics such as, BLEU and WER were used for system evaluation. The study's results revealed promising outcomes, highlighting the efficacy of deep learning techniques in enhancing web accessibility for individuals with visual impairments. The developed system effectively enhances the browsing experience and improves information accessibility for individuals with print impairments by providing precise and descriptive captions for images. These advancements align with the broader objective of enabling intelligent machines through the utilization of natural language processing (NLP) and facilitating linguistic-based communication between humans and computers.