Endüstriyel bir tütün işleme tesisinde risk değerlendirme çalışmaları
Risk assessment studies in an industrial tobacco processing plant
  1. Tez No: 621995
  2. Yazar: DUYGU SEZEN POLAT
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TANER ERDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Günümüzde bir kuruluşun iş sağlığı ve güvenliğinin, değerlendirilmesi için farklı yaklaşım ve yöntemler kullanılmaktadır. Şüphesiz ki iş kazalarının ve meslek hastalıklarının önlenmesi iş sağlığı ve güvenliğinde öncelik olmakla birlikte, önleyici bir yaklaşım geliştirmek için en önemli nedendir. Bu olası kazaların ve meslek hastalıklarının işyeri içerisinde önlenmesi mevcut risk ve tehlikelerin doğru algılanıp değerlendirilmesiyle mümkün olacaktır. İş sağlığı ve güvenliği ile ilgili olarak tehlike ve risklerin belirlenmesi, bu risklere karşı alınacak önlemler ile diğer risk azaltma çalışmalarının yürütülmesinde birçok kalitatif (nitel) ve kantitatif (nicel) risk değerlendirme yöntemi uygulanabilmektedir. Çalışanların ve işyerinin tehlikelerden bütünüyle korunması için kazalardan önce önlemler alınmalı, çalışma ortamının refahı esas alınmalıdır. Birçok yöntem uygulanmasına karşın işyerlerinde iş güvenliği farkındalığının gelişmemesi hususu üzerinde durularak, yapılan uygulamaların gözden geçirilmesi gerekmektedir. Etkili bir İş Sağlığı ve Güvenliği politikasının belirlenmesi ve uygulanmasında kurum kültürü, işveren taahhüdü ve liderliği şüphesiz en önemli etkendir. Bu çalışmada tütün üretimi yapan bir işletme iş sağlığı ve güvenliği yönünden incelenmiş, işletmedeki tehlikeler ve bu tehlikelere bağlı riskler belirlenmiş, olası risklere karşı alınacak tedbirler planlanmış, risk önleme ve etki azaltma çalışmaları yürütülmüştür. Çalışmada Fine-Kinney risk değerlendirme metodu kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Nowadays, different approaches and methods are used to evaluate the occupational health and safety of an organization. Undoubtedly, prevention of occupational accidents and diseases is a priority in occupational health and safety, moreover it is the most important reason for developing a preventive approach. With regard to occupational health and safety, many qualitative and quantitative risk assessment methods can be applied for the identification of hazards and risks in the workplace, for measures to be taken against these risks and for other risk reduction studies. In order to protect employees and workplaces completely from hazards, necessary precautions should be taken before accidents and the work environment should be made suitable for work. It is necessary to review the practices by emphasizing the fact that despite the application of many methods, occupational safety awareness is not developed in the workplaces. The corporate culture, employer commitment and leadership is undoubtedly the most important factors in determining and implementing an effective Occupational Health and Safety policy. In this study, an enterprise producing tobacco has been examined in terms of occupational health and safety, hazards and the risks related to these hazards in the enterprise have been identified, measures to be taken against potential risks have been planned and risk prevention and mitigation studies have been carried out. Fine-Kinney risk assessment method was used in the study.