Enez antik devir keramik sanatı
  1. Tez No: 62200
  2. Yazar: GÜLBİN YILMAZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖZKAN ERTUĞRUL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Arkeoloji, Sanat Tarihi, Archeology, Art History
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arkeoloji ve Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
ÖZET Ainos'ta ele geçen en erken Attika seramiği, Polos Ressamının M.Ö. 580-565 yıllarını kapsayan geç döneminde boyadığı parçalardır. Bu durum Attika seramiğinin pazarlarda kendini göstermeğe başladığı dönemdir. M.Ö. 580 yıllarında başlayan bu ilişkiler zamanla daha da artmış, Ainos, Attika için önemli bir piyasa olmuştur. Biz Ainos'un Attika-Delos Deniz Birliğine katılmış olmasıyla da Yunanistan ile iyi ilişkiler içinde olduğunu anlıyoruz. Attika siyah figür tekniğinde bezenmiş vazoların erken dönemi yaklaşık olarak M.Ö. 570 yıllarında sona ermiştir. M.Ö. 560-540 yıllarında çalışmış olan Lydos'tan etkilenmiş çağdaşlarına ait bulunmuş vazo parçalan, yine bu dönemde Ainos'un alım gücünü göstermesi açısından önemlidir. Dönemin siyasi olaylarıyla paralel giden Ainos Attika ticaretine, kentin coğrafi konumunun büyük etkisi olmuştur. Özellikle Ege ile Karadeniz ve doğu ile batı arasındaki ticaret yollarının üzerinde kurulmuş olan Ainos ayrıca bir liman kenti olmasıyla da olumlu yönde etkilenmiştir. M.ö. 450'li yıllara kadar ithali devam eden Attika siyah figürlü seramikler Attika piyasası ile orantılı olarak Ainos'a gelmiştir.Attika'da üretimi yoğun olduğu dönemlerde Ainosta da bol miktarda ele geçmiştir. Ainosta ayrıca Oryantalizan, Korinth ve Adalar seramiği de ele geçmiştir. M.Ö. 530 yıllarından itibaren tüm seramik pazarlarında olduğu gibi Ainos'ta da artık yavaş yavaş kırmızı figür seramiklerini görmeye başlıyoruz. Kırmızı figürlü seramiklerin üretimiyle birlikte Attikada ki üretime paralel olarak Ainosta ele geçen siyah figürlü seramiklerin sayısında bir azalma gözlenir. Bundan sonra Attika dakırmızı figür seramik üretimine devam eden büyük ressamların kaliteli vazolan Ainos'a gelmeye başlamıştır. Yine bu dönemlerdede Ainos halkının refah seviyesi gözlenebilir. Çünkü bu imal seramiklerin gelir ve yaşam düzeyi düşük bir kent halkının kullanmış olması düşünülemez.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The earliest Attika ceramics found in Ainos are the pieces painteed by the Polos Painter during the late period covering the years 580-565 B.C. This is the period when the Attika ceramics begun to be seen in the marketi. These relations which started around 580 B.C. gradually devoleped in time and Ainos become an important market for Attika. Also, the fact that Ainos joined the Attika-Delos sea Alliance implies that it maintained good relations with Greece. The era for the vase embellished using the black-figure technique came to an end around 570 B.C. Vase pieces found which belonged to the contemporaries of Lydos ( worked between the years 560-540 B.C.) who were influenced by him, are important in the sense that they constitute evidence for the financial power of Ainos. The Attika Ainos trade that bore some parallelism to the political events of the period was influenced greatly by the geographical location of the city. Located in the centre of the trade roads between the Aegean Sea and the Black Sea, and East and West, Ainos had the positive influence of being a seaport as well. The Attica Black figure ceramics, imported until around 450 B.C., were brought to Ainos in accordance with the movementsin Attica market. They were found in large numbers in Ainos when ever they were manufactured intensely in Attica. Oryantalizan, Korinth and Adalar ceramics were also found in Ainos. Starting from around 530 B.C. onwards, we see red-figure ceramics in Ainos as well as in all the other ceramics markets. Connected with the manufacture of red-figure ceramics, a certain decrease is observed in the number of black-ceramics found in Ainos. After that quality vases by famous painters who utilised the red-figure technigue were brought to Ainos. Again in this period, one can observe the life standards of the people in Ainos, for, one cannot imagine that these imported ceramics would have been used by people with low income levels.