Türkiye Cumhuriyeti ile Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti arasındaki ekonomik ilişkiler çerçevesinde 5 Nisan ekonomik istikrar tedbirlerinin Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ekonomisine etkileri
The Effects of 5 April economical stabilization program on Turkish Republic of Northern Cyprus between the limits of economical relations with Turkey
- Tez No: 62201
- Danışmanlar: PROF. DR. REŞAT İNAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
Dünyanın pek çok ülkesinde, zaman zaman bir dizi ekonomik istikrar tedbirleri yürürlüğe konulmaktadır. Bu istikrar tedbirleri bazı ülkelerde basan, bazı ülkelerde ise başarısızlıkla sonuçlanmaktadır. Türkiye'de ise son yıllarda alman en kapsamlı istikrar tedbirleri 5 Nisan 1994 karadandır. Bu kararlar Türkiye açısından olumlu ve olumsuz sonuçlar doğurmuştur. Fakat Türkiye'den ziyade bu kararlardan etkilenen diğer bir ülke de Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti 'dir. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti 'nin, Türk Lirası 'm kullanıyor olması ve ekonomik faaliyetlerinin büyük bir kısmım Türkiye Cumhuriyeti ile gerçekleştiriyor olmasından dolayı, 5 Nisan Ekonomik Kararlarından Türkiye Cumhuriyetinden daha çok etkilenmiştir. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ekonomik yapılanması sonucu, hem Türkiye'deki sorunların hem de bu sorunlara karşı Türkiye'nin uyguladığı ekonomik operasyonların doğrudan etkisi altındadır. Türkiye Cumhuriyeti ile çok yakın etkileşim içinde olan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ekonomisinin küçüklüğünün ve zayıflığının bu tür ekonomik uygulama ve tedbirlere dayanacak güçte olmaması nedeniyle, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ekonomisinin sürekli bir desteğe ihtiyaç duyacağı sonucunu ortaya çıkarmaktadır.
Özet (Çeviri)
In most of the countries, they use stabilization program at certain times. These stabilization programs results with success, in some of the countries it results unsuccesfully. In Turkey, the decisions of 5 April 1994 is the most extensive stabilization program. These decisions has arisen positive and negative results. But, Northern Cyprus of Turkish Republic is another country which affected from these decisions as well as Turkey. Because of the currency they use in Northern Cyprus of Turkish Republic and the economical activities with Turkey, they are affected more than Turkey from these 5 April Economical Decisions. As the result of economical structure, Northern Cyprus of Turkish Republic is both under the influence of the problems in Turkey and the affect of the economical operations that Turkey carries out to solve these problems. As a result, the meannes and the lack of economical strength of TRNC, they need a continious support.