Türk kamu yönetiminde danışman kurumlar ve danışmanlar
Costancy establishments and consultanst in the public administration of Turkey
  1. Tez No: 62199
  2. Yazar: NECAT AKSU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TURGUT TAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 488
Özet
Bu araştırma, Türk kamu yönetiminde danışmanlık olgusunun yönetim sistemi içindeki örgütlendirme, işlev ve fonksiyonlarının mevzuat taraması, gözlem, mülakat ve anket yöntem ve teknikleri ile araştırılarak sorunlarını tartışmak amacıyla yapılmıştır. Burada sunulan özette, özellikle danışmanlık kurumlarına ve danışmanlara özgü bulgular vurgulanacaktır. Kamu yönetiminin devletin fonksiyonlarını gerçekleştirmesi sürecinde siyasal iktidar ve ekonomik düzenin aktörlerine karşı tarafsızlığını koruyamadığı, toplumun siyasal ve ekonomik bir istikrarsızlığa sürüklendiği, bunun sonucu olarak, danışman ve danışmanlık kurum ve kadrolarının, siyasal iktidarların müdahalesine olanak veren bir yapıda oluşturulmuş olması nedeniyle, politik baskılara hedef oldukları ve düşülen sosyal ve ekonomik istikrarsızlıktan en fazla danışman ve danışmanlık kurumlarının olumsuz yönde etkilendiği ortaya çıkmaktadır. Bu süreçte, bilim ve teknoloji kullanımı, nesnellik ve yansızlık ilkeleri gözardı edilerek ülke, kötü yönetimin acı faturaları ile başbaşa bırakılmıştır. Geniş sayıda danışman ve danışmanlık kurumlarına, araştırma enstitülerine, Ar-Ge, bilim ve teknik akademi ve kurullarına, bilgi park ve bankalarına sahip olan Türk kamu yönetiminin bu kötü duruma (acı duruma) düşürülmesi kurumlar içerisinde geniş boyutta görülen sızlanmaların ve yakınmaların (doğması) nedenlerini oluşturmaktadır. Anket sonucu oydaşlıkla ortaya çıkan“Kamu yönetiminde yaşanan bu ortam ve koşulda danışmanlık hizmetleri sürdürülemez”, bulgusu çok ciddi ve düşündürücü olmaktadır. Bu nedenle, bulgular arasında öncelikli öneri olarak ortaya çıkan“siyasal iktidarların nesnel ve yansız davranmaları”gerektiği ilkesinin, zaman geçirilmeden, yönetimde yaşama geçilmesinin, bilim ve teknoloji kullanımının, dolayısıyle danışman ve danışmanlık kurumlarının etkinleştirilmesinin kaçınılmaz olduğu ortaya çıkmaktadır. Bu bağlamda : 1. Danışmanlık görev, hizmet ve sorumluluklarının yeniden tanımlanması, 2. Danışmanların atama ve görev değişikliklerinde nesnel kriterlerin uygulanması, II3. Danışman kurumların ürettikleri görüş, rapor ve kararlarının uygulanabilmesi için bir yaptırım gücü kazandırılması, 4. Danışmanların maaş, ücret ve çalışma koşullarının özendirici bir düzeye yükseltilmesi, 5. Performans ve hizmet standartlarının yükseltilmesi, 6. Büyüyen Devlet Görev ve Hizmetleri karşısında gereksinim duyulan : Devlet Danışmanlık Envanter Havuzu ve eşgüdüm merkezi, Türkiye Yüksek Danışmanlık Bilişim ve Enformasyon Merkezi ve Devlet Yüksek Danışmanlık Akademisi adlan ile kamu tüzel kişiliğine sahip, özel yasalarla oluşturulmaları veya mevcut kurumların bu fonksiyonlara göre reorganizasyonları düşünülmektedir. Tüm yüksek yöneticileri de kapsayacak biçimde danışmanlık kurumlarının başkan, üye ve danışmanlarına kurulması öngörülen Devlet Yüksek Danışmanlık Akademisinde formasyon ve hizmetiçi eğitimi verilmesi yararlı olacaktır. Bu çalışmanın ortaya koyduğu sonuçlara göre, danışman, bireysel bir kadroda (asli, sözleşmeli veya geçici olabilir) veya bir danışma biriminde (başkan, başkan yardımcısı, daire başkanı v.s.) üye sıfatıyla hareket eden, analiz yeteneği, seziş ve algılama, olguları iyi gözlemleme, özgün düşünebilme, sözlü ve yazılı iletişimi ustalıkla kullanabilme, girişken, inisiyatif kullanabilme, prodüktif inceleme yapabilme sonuçlan belirleme ve çözebilme alternatifleri sunabilme, üretken ve kişilik sahibi olarak bakan ve üst kademe yöneticilerine görüş, öneri ve danışma niteliğindeki kararlan ile destekleyebilen; kişidir. Danışmanlık kurumu ise kurumsal olarak, kamu yönetiminde, hiyerarşi dışında veya özerk bağımsız, yönetsel ve bilimsel özerkliği olan, işlevsel olarak yasal görevleri, araştırma, planlama, eşgüdüm, değerlendirme, istatistik gibi bilimsel nitelikte, iş, görüş, öneri ve alternatifler üreten, yönetimi geliştirici araştırmalar yapan, AR-GE, elektronik, temel bilim, nükleer, balistik vs. bilgi ve teknolojileri üreten enstütü, merkez, kurum ve kuruluşlardır. Genel sonuç olarak, Türk kamu yönetiminde danışmanların ve danışmanlık kurumlarının kendine özgü ve çok boyutlu sorunları olduğu söylenebilir. Bu sorunların çözümü geniş ölçüde danışmanlık kurumlarının işleyişi, ilişkilerin düzenlenmesi, statü, konum ve görevlerinin yeniden tanımlanması, siyasal baskı ve etkilerden arındırılması ile üst kademe yöneticisi ve sayasal iktidarların nesnel ve yansız davranışlarına bağlı bulunmaktadır. Ill
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to argue the concept, ftınction and importance of consultancy in public administration. This research is done by using poll technique, intervievvs and observations. in this summary, especially findings peculiar to consultants and consultancy institutions are emphasized. it is obvious that public administration cannot remain neutral to political power and actors of economic order. Hence, society is led to political and economic instability. As a result of these the consultant and consultancy institution cadres become target of political pressures. Because their structures are constructed in such a way that allows the interference of political powers. As a result, existing political and economic instability afFects mostly the consultant and consultancy institutions adversely. As a matter of course, the usage of science and technology; objectivity and neutrality principles are disregarded, and maladministration takes its toll on the country. The bad state of public administration, despite the large number of consultants and consultancy institutions, research institutes, research-development opportunities, science and technology academies, data parks and banks, causes discomfort and complaints in public institutions. The poll result shovving that under these circumstances and conditions, consultancy service cannot be rendered in public administration, is very serious and impressive. That's why, the most significant suggestion among the research results is that the principle of the objectivity and neutrality of political powers must be put into practice immediately; better use of science and technology must be made by using consultant and consultancy institutions more actively. in this respect: 1. The missions, services and responsibilities of consultants must be redefıned. rv2. Appointments and mission changes of consultants must be based on objective criteria. 3. Thoughts, reports and decisions produced by consultancy institutions must be applied and if necessary, there must be a sanction mechanism in order to force the manager to make use of these useful data. 4. Consultants' wage, salary and working conditions must be raised to an attractive level. 5. Performance and service standards must be improved. 6. It is suggested that State Consultancy Inventory Pool and Coordination Center, Turkish High Consultancy and Information Center, State High Consultancy Academy must be founded as public legal entity or existing institutions must be reorganized according to their functions as a requirement for the developing state's mission and service. Formation and inter-service training must be given to the chairmen, members and consultants of consultancy institutions, including all high-level managers in State High Consultancy Academy whose establishment is suggested above. According to the results of this study, a consultant is a person who must behave as a member in an individual cadre (permanent or temporary) or consultancy unit (chairmen or visa chairmen, department head etc.), who should have analytical ability, a rapid perceptional mind, good observation skills, a good command of oral and written communication, good personality and who should be outgoing, prolific, able to do productive research, able to determine results and able to present alternative solutions. On the other hand, a consultant institution is a center, an association or a public institution which should be institutionally out of hierarchy or autonomous in terms of administration and science, whose legal mission is to functionally produce projects, opinions, suggestions and alternatives such as research, planning, coordination, evaluation and statistics and which produces knowledge andtechnologies such as research and development, electronics, basic selence, nuclear, ete. in conclusion, it can be inferred that consultants and consultancy institutions have their own and multiple-dimensional problems in Turkish Public Administration. Solutions to these problems largely depend on arranging fünction and relations, redefıning statues, positions and missions of these people and these institutions and refıning them from. political pressures and effects as well as objective and neutral behaviour of high level managers and political power. VT