Sepsis ve septik şok yönetimine klinik eczacının katkısının değerlendirilmesi
Evaluation of clinical pharmacist's contribution to sepsis and septic shock management
- Tez No: 622049
- Danışmanlar: PROF. DR. SALİH KUTAY DEMİRKAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Klinik Eczacılık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 141
Özet
Sepsis ve septik şokun patofizyolojisinin farmakokinetik üzerindeki etkisi, tedavide kullanılan ilaç sayısı ve hastaların değişken fizyolojisi ilaç ilişkili sorunlara neden olmakta ve septik hastalarda bireyselleştirilmiş tedavi planı yapılması gerekmektedir.“Sepsiste Sağkalım Kampanyası”tedavi kılavuzları, sepsis ve septik şoklu hastaların tedavi yönetimine multidisipliner ekibin dahil olmasının, mortalite oranlarını düşürebileceği belirtilmektedir. Bu tez çalışmasında, sepsis ve septik şok tanılı hastaların tüm tedavi basamaklarında tespit edilen ilaç ilişkili sorunlara yönelik yapılan önerilerle klinik eczacının tedaviye katkısının değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Klinik eczacının ilaç tedavilerine önerilerde bulunduğu çalışma grubuna prospektif olarak 65, klinik eczacının bulunmadığı kontrol grubuna ise retrospektif olarak 65 hasta dahil edilmiştir. Çalışma grubunun tedavilerinde ilaçla ilgili tespit edilen 753 soruna yönelik 670 öneri yapıldığı ve bu önerilerin en sık antimikrobiyallerin dozlarına yönelik olduğu saptanmıştır (n=168, %25,81).
Özet (Çeviri)
The effect of the pathophysiology of sepsis and septic shock on pharmacokinetics, the number of drug usage and the variable physiology of patients may lead to drug-related problems, therefore an individualized treatment plan is required in this patient group. It is stated in“Sepsis Survival Campaign”that the inclusion of the multidisciplinary team in the management of sepsis and septic shock might decrease the mortality rates. In this thesis, it was aimed to evaluate the contribution of the clinical pharmacist to the drug therapy management with the recommendations made for the drug related problems detected in all treatment steps of patients diagnosed with sepsis and septic shock. Total of 65 patients were included in the study group prospectively in which the intervention of clinical pharmacist provided for the drug treatments and retrospectively 65 patients in the control group without any intervention. In the study group, 670 recommendations were made for 753 problems related to their drug therapy. It was found that these recommendations were made most frequently for doses of antimicrobials (n=168, 25.81%).