Gömülü 3.molar dişi çekilecek hastalarda ayrıntılı aydınlatılmış onamın anksiyete üzerine etkisi
The effect of detailed consent form on anxiety levels in patients whose third molars will be extracted
- Tez No: 622063
- Danışmanlar: PROF. DR. ERCAN DURMUŞ
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ağız Diş ve Çene Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Çalışmamızın amacı, gömülü 3. molar dişi çekimi için hazırlanan aydınlatılmış onam formunda yer alan tıbbi bilgilerin, hastalar üzerindeki psikolojik ve fizyolojik etkilerinin araştırılmasıdır. Bu çalışma, herhangi sistemik veya psikolojik problemi olmayan, yaşları 18 ile 45 yaş arası değişen, 50'si erkek 50'si kadın olmak üzere 100 hasta üzerinde gerçekleştirildi. Daha önce gömülü üçüncü molar diş çektiren hastalar çalışmaya dahil edilmedi. Hastaların anksiyete skorlarını belirlemek için, Vizüel Analog Skala (VAS) ve Modifiye Dental Anksiyete Skalası (MDAS) kullanılmış; vital değerlerini belirlemek için ise kan basıncı, oksijen saturasyonu ve nabız değerleri ölçülmüştür. Tüm hastalara, aydınlatılmış onamı okumadan önce ve okuduktan sonra olmak üzere; iki kez MDAS ve VAS skalaları yöneltilmiş ve hastaların vital değerleri ölçülmüştür. Hastaların skalalara verdiği cevaplar ve vital bulgularına göre, aydınlatılmış onamın hasta anksiyetesi üzerindeki etkisi değerlendirilmiştir. Sonuç olarak, aydınlatılmış onam ile yeterli ve açık bir şekilde bilgi verildiğinde; hastaların anksiyete skorlarının önemli düzeyde azaldığı ve vital bulgularının stabil hale geldiği görülmektedir. Bu durum, hem hasta hem de hekim için daha güvenli bir cerrahi ortam hazırlanmasına yardımcı olmaktadır
Özet (Çeviri)
The aim of our study was to investigate the psychological and physiological effects of medical information in the form of informed consent prepared for the pull of the third molar tooth. This study was carried out on 100 patients, aged between 18 and 45 years, 50 male and 50 female, without any systemic or psychological problems. Patients who had previously extracted third molar teeth were excluded from the study. Visual Analogue Scale (VAS) and Modified Dental Anxiety Scale (MDAS) were used to determine the anxiety scores of the patients. Blood pressure, oxygen saturation and pulse values were measured in order to determine the vital values of the patients. Before and after reading informed consent; MDAS and VAS scales were administered twice and vital values of the patients were measured. The effect of informed consent on patient anxiety was evaluated according to patients responses to scales and vital signs. As a result, when informed and informed information is given with informed consent; anxiety scores of the patients decreased significantly and their vital signs stabilized. This helps to provide a safer surgical environment for both the patient and the doctor.