Gömülü mandibuler 3.molar cerrahisinde kullanılan diflunisal ve parasetamol'ün klinik ve farmakokinetik özelliklerinin karşılaştırmalı incelenmesi
- Tez No: 30147
- Danışmanlar: PROF. DR. MUZAFFER TUNCER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Cerrahi (Diş) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
ÖZET Gömülü 3. molarların cerrahi çekimi oral cerrahide özel uğraş gerektiren bir konudur. Bu işlem, postoperatif olarak sıklıkla ağrı, yanakta şişlik ve ağız açıklığında azalma ile sonuçlanmaktadır. Gömülü mandibuler 3. molar cerrahisini izleyen, postoperatif ağrı, şişlik ve trismusun giderilmesinde kullanılan diflunisal ve parasetamolün karşılaştırılması için çift-kör, rastgele ve karşılıklı bir çalışma yapılmıştır. 25 hasta ilk randevularında ilaçlardan birisini alırken, diğer ilacı ikinci randevuda almışlardır. İlaçların ilk dozu operasyondan iki saat önce verilmiş ve tedaviye günde iki kez 5 gün süreyle devam edilmiştir. Non-steroid antiinflamatuar ilaçlar postoperatif ağrının kontrolünde yaygın olarak kullanılmaktadır. Genellikle cerrahi işlemde ağrı başladıktan sonra analjezik tedaviye başlanmaktadır. Bununla beraber en şiddetli ağrının beklendiği dönemde, proflaktik olarak ağrının önlenmesine veya en azından giderilmesine çalışmak daha mantıklı bir yaklaşım olacaktır. Ağrının oluşumundan esas olarak bradikininler ve prostoglandinler sorumlu olduğundan, oral cerrahide antiinflamatuar ve analjezik tedavinin uygulanması en uygun olan yöntemdir. Oral cerrahide bu ilaçlar genellikle operasyonu izleyen dönemde, inflamatuar cevabın başlamış olduğu dönemde verilmektedir. İnflamatuar cevabın önlenmesinde ve postoperatif ağrının azalmasında, ilacın prostoglandin sentezinden önce uygulanması en uygun yöntem olarak görülmektedir. Diflunisal; antiinflamatuar, analjezik ve antipiretik etkili bir prostoglandin sentez inhibitörüdür. Bu çalışma, mandibuler 3. molarların cerrahi çekiminden sonra görülen postoperatif ağrı üzerinde, preoperatif olarak kullanılan diflunisalinetkisinin, aynı şekilde kullanılan parasetamol ile karşılaştırmalı olarak değerlendirilmesi amacıyla gerçekleştirilmiştir. Hastaların panoramik radyografileri üzerinde, cerrahi çekimi yapılacak olan gömülü mandibuler 3. molarların gömüklük dereceleri belirlenmiştir. Ağrı, şişlik ve ağız açıklığı standart metodlarla tespit edilmiş olup, olası yan etkiler de ayrı ayrı kayde dilmiştir. Hastaların ağrı değerleri ile tedavi sonrası 12 saat boyunca belirt tikleri ağrı giderme değerleri, hasta tarafından değerlendirilerek tesbit edilmiştir. Ağrının şiddeti, standart sübjektif ölçüm olarak 4 noktalı tanımlayıcı skala üzerine kaydedilmiştir. Postoperatif şişlik; palpasyon, standart fotoğraf tekniği, ısı değişikliği metodu ve mekanik aletler gibi klinik teknikler kullanılarak konvansiyonel olarak değerlendirilmektedir. Bununla beraber bu çalışmada daha detaylı ve anatomik değerlendirme metodu olan ultrasonografi tekniği, daha fazla objektif veri elde etmek amacıyla tercih edilmiştir. Bu amaçla preoperatif ve postoperatif 48. saatte ultrasonografik değerlendirme her hasta için uygulanmıştır. Maksimum ağız açıklığı değeri, maxiller ve mandibuler kesici dişler arasındaki mesafenin bir kumpas yardımı ile ölçülmesi sonucu elde edilmiştir. Hastaların hiçbirinde ciddi ve kalıcı yan etkiler görülmemiş olup, özellikle alveolit insidansında da bir farklılık bulunmamıştır. Diflunisal ve parasetamolün serum içinde tesbit edilmesine yönelik farklı analitik teknikler kullanılmaktadır. Yüksek basınçlı sıvı kromatografisi (HPLC) bu ilaçların biyolojik sıvılarda tesbit edilmesine yönelik, önerilen tekniklerden birisidir. Bu nedenle çalışmamızda diflunisal ve parasetamo lün farmakokinetik özellikleri HPLC metodu kullanılarak araştırılmıştır.Diflunisal, iyi tolere edilebilen, uzun etki süreli analjezik ve antiinflamatuar özelliği olan, klinik olarak kullanışlı, yeni bir ilaç olarak değerlen dirilmektedir. Çalışmamızda diflunisalin parasetamole oranla, tüm analjezik de ğerlendirmeler yanında diğer parametrelerde de belirgin şekilde daha üs tün bir ilaç olduğu bulunmuştur. Aynı zamanda bu çalışma, postoperatif ağrının azaltılmasında preoperatif olarak kullanılan diflunisalin etkili olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Surgical removal of impacted third molars presents a special challenge to the profession of oral surgery. The procedure will quite often result in pain, in swelling of the cheek and in reducing of the mouth opening postoperatively. A double-blind randomised cross-over study to compare diflunisal and paracetamol for postoperative pain, swelling and trismus relief following impacted mandibular third molar surgery was designed. 25 patients received one of the drugs at one visit and the alternative at the other visit. First doses were given 2 hours preoperative^ and contiuned twice daily for 5 days. Non-steroidal antiinflammatory drugs are widely used for the control of postoperative pain. To start analgesic treatment after pain has occured is an usual surgical practice. However, it would be more rational to try to prevent, or at least to relieve, the expected peak of pain prophy- lactically. As bradykinins and prostoglandins are regarded as the main producers of pain, antiinflammatory analgesic treatment is logical in oral surgery. In oral surgery they are usually given following the operation, when the inflammatory process has already started. It would appear to be logical to give a prostoglandin synthesis inhibitor prior to the surgery to prevent the inflammatory process, and hence reduce postoperative pain. Diflunisal is an inhibitor of prostoglandin synthesis with antiinflammatory, analgesic and antipyretic properties.87 This study was carried out to determine the effect of preoperatively used diflunisal on postoperative pain after surgical removal of the mandi bular third molars as compared to paracetamol used in a similiar manner. From the patient's orthopantomograph, an assessment was made of the degree of impaction for removing the impacted mandibular third molars. Pain, swelling and mouth opening ability were assessed by standardised methods, and possible adverse effects were also recorded separately. Using a self-rating record, patients evaluated their pain and its relief for 12 hours after medication. The intensity of pain was recorded on a four-point descriptive scale as a standard subjective measure. Postoperative swelling is conventionally evaluated by clinical techniques such as palpation, standardized photography, thermal chan ges, and mechanical devices. However, in this study a more detailed and anatomic assessment method, ultrasonography, was prefered to provide more objective data. For this purpose preoperative and postoperative 48 hour ultrasonographies were assessed on each patient. The maximal mouth- opening ability was measured between the edges of the maxillary and mandibular central incisors with a vernier gauge. None of the patients experienced serious and irriversible side effects and particularly there was no difference in the incidence of alveolitis. Different analytical techniques have been used to determine diflunisal and paracetamol in serum. High-performance liquid chromato graphy (HPLC) is the technique recommended for the determination of88 these drugs in biological fluids. So in our study the pharmacokinetics of diflunisal and paracetamol were investigated by using HPLC method. Diflunisal is considered as a new clinically useful analgesic and antiinflammatory drug with good tolerance and a long duration of action. In our study it was found that diflunisal is a significantly superior drug to paracetamol for all measures of analgesia and in other parametries. Also, this study has shown the effectiveness of preoperative use of diflunisal in reducing postoperative pain.