Gömülü 3. molar cerrahisinde çeşitli bilgi aktarım tekniklerinin hastaların anksiyete seviyeleri üzerine etkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effects of different information techniques on patients' anxiety levels in embedded third molar surgery
- Tez No: 718444
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDULLAH KALAYCI
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ağız Diş ve Çene Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Çalışmamızın amacı, gömülü 3.molar cerrahisi öncesinde uygulanabilecek 3 farklı bilgilendirme tekniğinin karşılaştırılması ve ideal bilgilendirme yönteminin araştırılmasıdır. Bu çalışma, herhangi sistemik veya psikolojik problemi olmayan, yaşları 18 ile 44 arası değişen, 29'u erkek 31'u kadın olmak üzere 60 gönüllü hasta üzerinde gerçekleştirilmiştir. Hastalar 3 gruba ayrılmıştır. İlk gruptaki hastalara gömülü 3.molar diş çekimi ile ilgili sözlü bilgilendirme yapılmıştır. İkinci gruptaki hastalara bu cerrahiyi anlatan 8 adet fotoğraf gösterilmiştir. Son gruba ise gömülü 3.molar cerrahisini gösteren bir video izletilmiştir. Hastalardan gömülü 3.molar diş çekimi ve bilgilendirme öncesi MDAS, STAI-S, STAI-T anketlerini doldurmaları istenmiştir. Tüm hastalardan, bilgilendirme yapıldıktan hemen sonra MDAS ve STAI-S anketini tekrar doldurmaları istenmiştir. İşlem bittikten hemen sonra VAS anketi uygulanmıştır. Tüm hastalara operasyondan 1 hafta sonra MDAS, STAI-S ve VAS anketi uygulanmıştır. Sonuç olarak, çalışmamızda hastaları görsel olarak bilgilendirmenin anksiyeteyi azaltma üzerine daha etkili olduğu kanaatindeyiz. Bu durum, hem hasta hem de hekim için daha uygun bir çalışma ortamı hazırlanmasına yardımcı olmaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of our study is to compare 3 different informative techniques that can be applied prior to embedded 3.molar surgery and to investigate the ideal informing method. This study was carried out on 60 volunteer patients, 29 male and 31 female, aged between 18 and 44, without any systemic or psychological problems. The patients were divided into 3 groups. Verbal information was given to the patients in the first group about impacted 3rd molar tooth extraction. 8 photographs describing this surgery were shown to the patients in the second group. The last group watched a video showing the embedded 3rd molar surgery. Patients were asked to fill out the MDAS, STAI-S, and STAI-T questionnaires prior to impacted 3rd molar tooth extraction and information. All patients were asked to fill out the MDAS and STAI-S questionnaire immediately after the information was given. VAS questionnaire was applied immediately after the procedure. MDAS, STAI-S and VAS questionnaires were administered to all patients 1 week after the operation. In conclusion, we believe that informing patients visually is more effective on reducing anxiety in our study. This helps to create a more suitable working environment for both the patient and the physician.